"Ami pedig tlli, az benne lesz mindannyiunkban, akik hozz hasonlan komolyan gondoljuk Donth Ferenc krdjt, mely szerint a politika nem az elit hatalomgyakorlsnak mvszete, hanem soha vget nem r kzdelem azrt, hogy a hatalom minl nagyobb rsze visszaszlljon azokra, akik fltt s akiknek nevben gyakoroljk."
Budapesten, 1992 jliusban Kis Jnos
Bcs
LAURENSZKY ERNTL
Kedves megemlkez Bartaink! Midn hrl vettem Ern bartunk gyszhrt, azonnal egy tvoli emlkkp derengett fel bennem: els tallkozsom Ernvel, most ppen 70 esztend messzesgbl. 1945 mrciusa lehetett. A helyszn a Karinthy Frigyes t kzepe. Legyen szabad a korhsg okn Verpelti utat mondanom. Mg alig jttnk fel az ostrom-let stt pincjbl, jrakezdend az letet. Valamelyest tl voltunk mr a laksbl a trmelkek kihordsn s az vegcserepek kisprsn. nkntesen lltunk ssze nhny krnyez hz lakjval, hogy a hz eltt emelt barikd bazalt kveit a helykre rakjuk. (Ez nem az u. n. ”mlinki robot”, hanem az letsztn termszetes reflexe.) Mg az let kezdetn jrtunk; nem volt villany, gz, vz s termszetesen mkd rdi, rott sajt sem. Nem ismertnk hreket a verpelti ttl nhny utcnyi tvolsgon tli vilgrl sem. Ekkor feltnt a Mricz Zsigmond krtr – bocsnat, ne legyen anakronizmus: Horthy Mikls krtr – fell egynyurga szemveges fiatalember s egy lapot, nem is lapot jsgot!, hozott. „Szabadsg” volt a lap cme, egyetlen oldalbl llt. Hrek! voltak benne. Osztott nhny pldnyt. Van let Lgymnyoson tl is! Ez a nyurga szemveges kamaszLaurenszky Ern, a Verpelti ut 22.-bl. Ez volt akkor s most is eltvozott bartunk lakhelye.
Nem tudhatom, hogy tudta-e Ern, hogy mit tesz, mit jelent hrt, ismeretet, tudnivalt (tudst?) hozni a tvolabbi lni akarsrl, (amit akkor taln mg maga sem rthetett), ami pp oly hinycikk volt, mint a vz, gz s villany. Azt sem tudhatom, hogyez a szmomra immr szimblumm emelkedett emlkkp Ernnek mit jelentett, hogy majdan a pedaggus plyt vlasztotta, amelyben ugyanazt tette, amit 70 ve az a nyurga kamasz tett: Hr adni a vilgrl. Ezt tette pedaggusknt, ezt tette trtnszknt s ezt tette kzleti emberknt.
Ezt kveten alig egy hnapon bell ismerkedtnk meg kzelebbrl, mint a lassan jjled kelenfldi ref. ill. evanglikus cserszcsapatok tagjai. Taln itt ersdtt benne tovbb (elszr a kszegi kollgiumi letben) a kzssg kohzis erejnek a varzsa. Ez vezrelhette olyan nzetlen s pratlan kzletisg fel, ami kivtelesen aktv szerepvllalst jelentett a Cserkszmozgalomban, az ttrmozgalomban, a pedaggiai trsadalomban, a Fnyes Szellk Barti Krben, a Kossuth Szvetsgben, a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezetben, a Bihari Jnos Tncegyttesben s mg szmtalan trsadalmi, civil szervezetben.
Ezen a helyen – Nagy Imre szobra mellett, amit az imnt koszorztunk – emlkeznk eltvozott bartunkra. Ez a helyzet ktelessgemm teszi arrl is szlni, hogy mit jelentett Ern szmra 1956 dics napjaiban az ltala oly lelkesedssel gyakorolt kzleti felelssgvllals. Termszetesnek tartotta, hogy szolglatra jelentkezzen az rtelmisgi Forradalmi Bizottsgnl alakult Nemzetr zszlaljnl. Itt hasznostotta a kszegi katonai kollgiumban szerzett ismereteit a bajtrsai kikpzsnl. Egy jrrszolglata sorn – melynek feladata volt egy lengyel delegci ksrse a lengyel nagykvetsgre – visszaton beletkzvn egy szovjet pnclosba lelttk, jrrtrsa meghalt, pedig slyosan megsebeslt. Ernt a Vrosligeti (Gorkij) Fasori Krhzban lttk el. 1991. oktber 23.-n Ernvel egytt vettk t „Az 1956-os emlk rmet” s oklevelet Gncz rpd kztrsasgi elnk alrsval, melyben az indokls szerint „A Nemzet sorst s trtnelmt meghatroz dicssges forradalmunk alatt pldamutatan helytllt ...”
Visszatrve a Cserksz-mozgalomhoz: ennek klnskppen a regs-cserksz gt mvelte Ern bartunk, amelynek rvn elktelezdtt a nptnc-mozgalommal is. A nptnc, pedaggusi plyjt klnsen kiegsztette, ami tbb iskolban eredmnyezett nptnc csoportokat s ami a legfontosabb, a csoportok megzlelhettk ltala a nptnc emberforml erejt s sszetart kzssgi varzst. De itt sem llhatunk meg, mert innen egyenes t vezetett a Bihari Jnos Nptnc-Egytteshez, amihez elsk kztt csatlakozott s hossz ideig egyik jelents szemlyisge s tncosa volt.
Elktelezett pedaggus volt. Ez azt jelentette, hogy a tanri foglalkozssal jr ktelez rk leadsa nem elgtette ki. Ez hajtotta a tanrkon tli ifjsgi mozgalmak fel. Erre predesztinlta a diklete is. Cserkszlett a kelenfldi ref. 281. sz. Szilassy Aladr csapatban folytatta, – itt kerltem szorosabb ismeretsgbe Ernvel – majd a Lnyai u.-i reformtus gimnzium Bethlen Gbor Cserkszcsapatban lett rsvezet. 1947-benmr mint regs-cserksz vezet rszt vett a hbor utni els , moissoni dzsenborin.
Utols ves lnyaistaknt a Dikszvetsg kerleti titkra, majd a Dikszvetsg Budapesti Bizottsgnak kultrosa lett.
Az ELTE trtnelem szaknak elvgzse utn – a korbbi nptncos ismereteire tmaszkodva, tanri hivatsa mellett – nptncoktatknt is tevkenykedett. A Npmvszeti Intzet Muharay Elemr vezette Nprajzi Osztlyn flnapos tudomnyos munkatrsi llst is betlttt.
A Magyar Cserkszfik Szvetsge s a Magyar ttrk Szvetsge 1948-as egyeslse utn, a cserkszet irnt elktelezettek szmra kt lehetsg maradt: a visszavonuls vagy az ttrmozgalom. Ern hosszas vvds utn tanrknt az utbbit vlasztotta. Hossz ttrmozgalmi plyja sorn Cinkotn volt csapatvezet helyettes, a XI. ker. Bartk Bla u.-i iskolban csapatvezet, a mozgalomban jelents tisztsgeket tlttt be. Szmtalan tbort szervezett s vezetett. Kivl ttrvezetknt szve mlyn mgis cserksz maradt. Pldul a vndortborozsaiban a cserksz regs-vndorlsok emlke s mdszerei kszntek vissza. 1967-tl 79-ig Az Aga u.-i iskolban tantott s egyben ttrcsapat-vezetknt szervezett s vezetett nyri s tli sznetekben tborokat.
A kzssgpt szenvedlye – a szk rtelemben vett pedaggiai plyn tllpve – a Magyar Pedaggiai Trsasghoz is elvezette, ahol alaptElnke lett a Mozgalom-pedaggiai Szakosztlynak.
Az id mlsval Ern nem feledkezett meg az elktelezettsgnek forrsvidkrl sem. Elsk kztt csatlakozott a 70-es vekben az jrabred Fnyes Szellk Barti krhez, ahol kiemelked program-szervez tevkenysget folytatott s mindvgig aktv tagja volt. Hasonl nosztalgia vezrelte 1997-ben a Nagy Imre Trsasghoz, ahol a Budapesti Szervezetnek egyik meghatroz szemlyisgv vlt.
Tjkozottsga – mindenekeltt pedaggiai, kulturlis, trtnszi s politikai
terleten – legendsan sokoldal volt. Nem mindig volt igaza (tbbnyire az volt) de mindig volt vlemnye, amit vehemensen kpviselt, de kszsggel elismerte az esetleges tvedst ha az bebizonyosodott.
Hossz lettjn a pedaggiai, kutat, kzssg -pt s teremt tevkenysge sorn sokszor tapasztalhatta az alkot munkssg rmt s kudarcainak kesersgt, megrhette egyarnt az elismersek sokflesgt s a mellzttsg keservt.
Bcszunk Laurenszky Ern bartunktl s kegyelettel megrizzk az emlkt.
<===============>
Elhangzott: 2015. jnius 16.-n
A Vrtank tern,
a Nagy Imre szobor mellett.
Bartaim,
Tegnap lezajlott a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete ves kzgylse s tisztjtsa.
Szokatlan mdon megjelent ezen az orszgos NIT elnke, Balah Zoltn is, akit bartsggal fogadtunk.
Parzs, elvi alap vita alakult ki kzte s a BSz tagjai kztt.
Balah r gy gondolta, hogy a legfontosabb az alapszably, az adminisztrci, a klnfle trsasgi trvnyek betartsa - mi meg gy vlekedtnk, hogy ennl fontosabb Nagy Imre szellemisgnek letben tartsa.
Meg akarjk neknk tiltani, hogy a NIT tagjaknt rszt vegynk brmifle politikai megmozdulsban, gy pldul tntetsben - ezt csak magnemberknt tehetjk meg.
Ha emlkezetem nem csal, maga Nagy Imre szmos politikai megmozdulsban vett rszt, st ezrt a vgn mg letvel fizetett is.
Szimpatikusnak tartjuk, hogy a NIT vezetsge - s j alapszablya - meg akar bennnket vni ettl a tragikus sorstl, de n, aki szerencsmre megsztam az 1956-58as megtorlst, most mr nem szeretnk errl lemaradni.
Vgtre is a NIT nem a Magyar Teknsbkatenysztk Barti Trsasga - ahol tnyleg magngy a politikai tevkenysg - hanem hatrozottan egy bizonyos politikai elvrendszert kpvisel.
Azt, hogy haznk legyen egy fggetlen, demokratikus, liberlis eurpai jogllam, ahol mkdik a fkek s ellenslyok rendszere, ahol nem kell "mdiatrvny", elegend egy tisztessges BTK s PTK, s nem az nkny az r.
Szmunkra ez Nagy Imre rksge - s aki tiltani akarja hogy a NIT, vagy annak brmely tagja nyltan llst foglaljon egy ilyen elvrendszer mellett, az inkbb lpjen ki, s csatlakozzon valamilyen msik, politikamentes trsasghoz.
s aki gy gondolja, hogy ezt a szemlletet fellrhatja brmifle alapszably, vezetsgi hatrozat, trvnyi hivatkozs, az tartson engem nyugodtan "anarchistnak" - vllalom!
Szolidaritsi Nyilatkozat
Szolidrisak vagyunk a Norvg Alappal egytt koncepcis eljrs al vont civil szervezetekkel! Az kotrs Alaptvny s a vele kapcsolatban lv civil szervezetek folyamatos hatsgi zaklatsa jogtalan. A KEHI, a magyar rendrsg, s gyszsg hatskrn kvl ll gyben, megflemlt erdemonstrcival, tnylls nlkli eljrst folytat. Szolidrisak vagyunk az egyhzi mltsguktl megfosztott kisegyhzakkal. Felszltjuk a Magyar Kormnyt, hogy haladktalanul szntesse meg ldzsket, s mindazok ldzst, akiknek nyomort az llami gondoskods hinyban ezek a kisegyhzak enyhtik. Tegyen eleget a Magyar Kormny az Emberi Jogok Brsgnak jogos tletnek!.Tiltakozunk az llamigazgatsban s igazsgszolgltatsban megnyilatkoz prtpolitikai befolys ellen.
Budapest, 2014. szeptember. 12. dr. Donth Ferenc
Szele Tams, ahogy n ltom
"Szrnyat a gondolatnak, ert az rzsnek, ihletet a lleknek!"
Kvnta Vszi Jzsef a liberalizmus lobogjt felvllal Nagyvradi Napl els szmban az jsgnak, s azt tancsolta, hogy szedje el az tszl porbl a rgi idelokat, s keresse azt az erforrst, amelybl tz vszzadon t annyiszor mertett nemzetnk.” ( Nagyvradi Napl els lapszma 1898. oktber elsejn)
Szele Tams forrsvidke: Nagyvrad s Ady Endre, aki 1901. mjus 12-tl e szerkesztsg tagja. Felvteli krelmben rja: "Ez a kis magyar vilg, itt, hborog, fekete, csnya felhk kavarognak rja. Aki nem csupn arra teremtetett, hogy egy szmmal nvelje a szletsi s hall-statisztikt: most nem alkudozhat. Harcol, ahogy tud. Kezeli a vihargyt a butasg, sttsg rnk tornyosod felhi ellen." A vradi, majd a magyar ellenzk szszlja radiklis vilgnzetvel rt cikkeiben s verseiben a katasztrfbl kivezet utat, a „vrs lobog” alatt tallta, meg. Vradrl tja abba a Prizsba vezetett, ahol a nemzeti - s a kztrsasgi ntudat sszefort, ahol rendrsgtl krhzig, kzintzmnyeken vszzadok ta 3 sz vrja az odamen embert: "liberte, egalite, fraternite". "Prizsrl idzem przjt: "t-hat mandtummal Franciaorszg megmarad a radiklis halads tjn s bizodalma lesz tovbb is mindazoknak, kiket sorsuk sttebb orszgok iszaposabb fldjhez lncolt." Ady Endre bizalmra ugyan rnykot vetettek a "Dreyfus-perrel " , majd a Vissi-kormnnyal, de a XX. szzad egszben igazolta vrakozst: Jean Jaurs-n t Zolig, a konzervatv De Gaullettl a kommunista Sartre-ig.
Ebben az Ady-s a nagyvradi szellemben gykerezik kivltkpp Szele Tams publicisztikja. Itt ntt fel, s rettsgizett, itt rett emberr.
Szele Tamsra minden bizonnyal hatott a kolozsvri iradalom is. A huszas vek Psztortz szerkesztsge, prily Lajos, Remnyik Sndor, Makkai Sndor, akiket sszekttt a trianon utni talajvesztettsg rzs, irodalmi nzeteik, s a New York kvhz trzsasztala. Alapkrdsk a kisebbsgi lt, a menni vagy maradni dilmja, amelynek tengelyben a kzssggel val azonosuls, a kzssgi gondok s feladatok vllalsa a kisebbsgi lt krlmnyei kztt megkerlhetetlen erklcsi ktelezettsge ll. "Eredj, ha hittelen hiszed: a hontalansg odaknn nem keserbb, mint idebenn." Makkai Erdlybl val emigrlsakor a "Nem lehet" cm cikkvel bcszott: „A kisebbsgi sors nem politikai lehetetlensg, vagy legalbbis nemcsak az, hanem erklcsi lehetetlensg”. Erre Remnyik is cikket rt. „ »A kisebbsgi krds megoldhatatlan«, mondod Te. Revzi lehetetlen hbor nlkl, mondjuk itt mindnyjan, s mondjk bizonyra ott tl is. A hborba pedig belepusztulhat az egsz magyarsg, st bizonyra bele is pusztul, a megmaradt csonka rsz is, s – »az utols akcfig« elvesztheti »szuverenitst«. (Szegny, szomor szuverenits gy is!) Ezt annyi tapasztalat utn, gondolom, minden mlyebbre nz ember ltva ltja. Komolyan senki sem akarja itt. Nincs teht igazam, ha cikked utn a mi helyzetnk remnytelensgt fokozottabban rzem? De mg versben sem mernm gy lerni, ahogy Te lertad” .
Szele Tams eldjei voltak a Magyarorszgra kivndorolt Transzilvniaiak.
prily Lajos, aki a 30-as vekben csaldostul hagyta el Erdlyt s felhagyott a publicisztikval is. 1939 szn rta Remnyiknek levelben prily: „ br egytt maradhattunk volna! n vagyok a nagyobb vesztes, mert neked sok melegszv embered van ott, n pedig dngk ebben a megszokhatatlan nagyvrosban, utnam nyl kz nlkl, gykrtelenl”. Br a nagyenyedi reformtus tantkpz utn, Bp-en a Barmadas igazgatsgt megkapta, de a zsidtrvnyek vgrehajtst elutastotta, s lemondott igazgati s tanri llsrl. Mg a trtnelmi magyar llam hatalma teljben szaktott meg minden egzisztencilis kapcsolatot a hivatallal s az egyhzzal: "n gylletre nem szlettem, s itt szeretni nem lehet."
Bodor Pl is eldje volt, aki ugyan mr a bukaresti TV-ban is, majd a budapesti Npszabadsgnl Diurnuszknt is ismertsget szerzett,mgsem szabadult az erdlyi egyttls mlysges ktjtl. Idzem kisregnyt: "Aput elvittk "koncentrra" az Olt-vlgyi kbnyba, s k lemondtk a tejesasszonyt... Aztn egy szp napon Grti belltott, feketbe volt ltzve egszen...Frau Mlika, eltnt az n Klausim is...a Kluas fi, a Koch Klausi, az egyenruha hajtkjn kt villmjellel. ... Grti lelt az elszobban a padkra, trlgette a szemt s azt mondta - A mi Schmidtnk , amikor kondolelni jtt, azt mondta, a zsidk ltk meg a fiamat. n meg azt mondtam, hallja, Schmidt, n inkbb attl flek, hogy a mi fiunk lte meg a zsidkat, mert amilyen disznk maguk, gyilkost csinltak belle." Ahogy Bodor Plnak , gy Szele Tams meghatroz lmnye is a tbbnyelv, sokvalls egyttls tapasztalata.
A mg most is lenygzen alkot TGM sem hagyhat ki az eldk sorbl. Kolozsvri emlkm cm rst idzem a minapi Magyar Narancsbl: " A jelenlegi magyar llamban - hivatalosan s kztren - a meggyilkolt magyar zsidkat nem szabad meggyszolni. A fekete, "absztrakt" sziklaemlk stlusban is sokatmondan klnbzik a pesti Szabadsg trre tervezett, knos zavarra vall s eszttikailag is zavaros giccstl...Aki meg akarja gyszolni mrges gzzal meggyilkolt s elgetett zsid honfitrsainkat, vigye virgait Kolozsvrra."
Szele Tams letben is meghatroz dntsre; emigrlsra vezetett, amikor a romn titkosrendrsg rdekldni kezdett irnta, hol le- hol feltartztattk, gy 1987 vgn Magyarorszgra teleplt, akrhogy is tartztattk. A Nagy Konduktor elssorban a kisebbsgben lk agyba gette bele, hogy HATRTALAN az a hatalom, amely egy orszg lrl elzavarhatatlan. Nem vletlen, hogy a szovjet csatlsllamok kzl egyedl Romniban vlt a rendszervlts fegyveres felkelss, s itt vgeztk ki egyedl az prtftitkrt. Senki; sem az elnyomottak, sem az elnyomk nem hittk el, hogy Csaucseszku levlthat. Nem vletlen, hanem a tapasztalat okozza, hogy bartunkban az Orbn-rezsim kapcsn megszlalt a vszcseng. A Csaucseszku-tapasztalat: a Krptok Gniusza- tapasztalat mondatja ki Szele Tamssal az tletet Orbn-rezsim felett. "Negyvenhat ves vagyok. Azt mondjk, ez a legszebb frfikor, nekem ebbl a ffikorra nincs is panaszom, de ezt a mostani idszakot vakodnk a legszebbnek nevezni.""Ez a Kurultj: sznes, selyem spanyolfal, tarka kzp-zsiai kulissza, dszlete a tragdinak, amit a jobboldal rendez a mi statisztrinkkal." "„Az egsz mai turanizmus nem egyb, mint egy flfeudlis-flrabszolgatart magyar trsadalmi rend ideolgiai s kulturlis elksztse. Ami ugyan sosem fog eljnni, de amit nagyon szeretne bevezetni a magyar jobboldal."
Nem vletlen, hanem trvnyszer a gondolati rokonsg Adyval, a nagyvradi elddel. Csak egy mondat erejig visszakanyarodnk Adyhoz, s dzek a nacionalistk c rsbl: " A magyar nacionalizmus mg veszedelmesebb taln a tbbinl, mert ez ll a legintimebb viszonyban Rmval s mert kibvlt a porosz junkerek veszedelmes ostobasgval." A szrmazs s a kultusz sszekapcsolsval megklnbztetni az idegent s a rokont, mr Ady korban is felismerheten veszlyes volt. Ht mg a XX. szzadi tapasztalatok utn mennyivel tbben lthatnk a szakadk veszlyt! De nincsen sok Szele Tams. "Mi is magyar most? Krdezi Berzsenyi utn szabadon Szele Tams - Amint lthatjuk, a legmagyarabb dolog a csodaszamp. Annyira, hogy ezt visszk majd a jv vi vilgkilltsra is, mghozz egy mretes darabot: viszont, hogy valami megklnbztesse egy egyszer vzimalomtl, ez rkk fog forogni, illetve addig, amg veri az rdg a felesgt. Elg bonyolultnak hangzik? Mert az is, de nyugalom, mindjrt megmagyarzom, aztn tessenek eldnteni, kihez menjenek elbb az polk: hozzm, akinek ez az egsz nem tetszik, a tervezkhz vagy a megrendelkhz."
"s gy mr vilgos: Krisztus Kerecsen, a Karcsony smagyar nnep, tlnk terjedt el az egsz vilgon, az angyalkk meg smnok. Ht krem, ki dobon szll flbe, annak kurul e tj, s nem tudja, hol lakott itt Vrmarty Mihly. Szntai Lajos s Przse Sndor termszetesen tudjk – csak nem nagyon rdekli ket. Ez a nagyobb baj. Ha ezt az okfejtst egy tanulatlan, flrszeg polgrtrstl hallom az ivban, a pult mellett, ht azt mondom: sok volt neki a jbl, bolond likbl bolond szl fj, kialussza. De ezt a kt urat mindennek neveznm, csak tanulatlannak nem: pontosan tudjk, mivel jtszanak, amikor gyesen, cselesen, szrmentn tlcsrezik a hazugsgot a jobb sorsra rdemes koponykba. Lm, tavaly elindtottk ezt a dlibbos elmletet, terjedt egsz vben, idn mr tartottak is karacsun-kerecsen nnepet. Nem csodlnm, ha sszekeveredve az eddigi hagyomnyokkal, jvre mr gy nzne ki a nemzeti karcsonyfa, hogy a tetejben slyom l. hozza az ajndkokat.
Nem csak magyar ez az nnep, krem. Egyetemes, mindenki.
Nem kne mg ezt is bemocskolni, kisajttani, talaktani. Akkor sem, ha vlasztsi kampny van. Akkor sem, ha megzavarja az esznket a tlzott hazafiaskods.
Mi meg inkbb trjnk vissza a jl bevlt, valdi Karcsonyhoz, s dicsrjk az gben Istent, kvnjunk a fldn bkessget a jakarat embereknek.
Rendben, ma a rosszakarataknak is. De mg az nneprontknak is.Legyen a smnnak is Karcsonya."
Legyen ht Libik Gyrgyrl elnevezett djunk az erre mlt kzd trsunk: szabadsg szeret Szele Tams!
Donth Ferenc
NYILATKOZAT
A Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete rmmel veszi fel a kapcsolatot a „Polgri Mozgalmunk az Igazsgrt ’Horthy genocdiuma 1941-1944’ Koordincis Bizottsgval”! (Ksznjk a „Polgri Demokratikus Ellenzk” kzvett munkjt.)
Csatlakozunk a szerbiai, vajdasgi, bcskai, bnti antifasisztk „Polgri nyilatkozat a vajdasgi Bcskaterletn 1941-1944-es npirts eltlsrl, amely npirts ltal a horthysta Magyarorszg tbb, mint szzezer rtatlan bcskai lakost likvidlt” cm nyilatkozathoz.
Trtnelmi tnyekrl, rszletekrl mindig helye van tudomnyos egyeztetsnek, vitnak, de alapveten egyetrtnk a msodik vilghborban Horthy-Magyarorszg megszll hatsgai s fegyveres eri rszrl elkvetett hbors s emberisg elleni bncselekmnyek eltlsvel.
Ugyancsak egyetrtnk azzal, hogy erteljesen tiltakoznak az Orbn-rezsim ltal rszben kezdemnyezett, rszben btortott, rszben megtrt Horthy-mosdat, Horthy-kultuszt pt szellemi, kulturlis, ideolgiai irnyzat ellen.
A NIT Budapesti Szervezete gy rtkeli a Jugoszlvit hitszeg mdon megtmad, majd a megszllt terleteken nknyesked magyar llam tevkenysgt, hogy szrny trtnelmi hibk vezettek a Bcskban elkvetett bncselekmnysorozathoz. A Trianon utn irredenta stratgit kvet Horthy-Magyarorszg a szomszdai elleni skldsra, gyllkdsre nevelt egsz nemzedkeket. Folyamatosan elhallgattk azokat a tnyeket, hogy a trianoni bkeszerzds ltal a Magyar Kirlysgtl elvett terletek igen nagy rszn mr rgta nem volt magyar tbbsg, s hogy a velnk egytt l npek nem vletlenl akartak nll llamot alaptva megszabadulni a magyar uralomtl.
Az vtizedeken t hazugsgokkal hergelt, illzikban ringatott magyarok hadserege s a horthysta kzigazgats vezeti azt kpzeltk, hogy a lakossg Bcskban felszabadtknt dvzli a bevonulkat. Sokkolan hatott ezek utn, hogy rendkvl ers s a magyar uralom megszntetsig, mindvgig kitart partizn ellenllsba tkztek.
A magyar katonai-csendri erk s a hatsgok knyrtelen partiznhborba sodrdtak. A lehet legrosszabb eszkzket vlasztva, a polgri lakossg terrorizlsval igyekeztek megtrni a velk szembeszllkat. A magyar hatalmi szerveket titatta a hazug „Krpt-medencei kultrflny”-tudat, s emellett az egsz Horthy-rezsimet megrohaszt antiszemita gyllkds. Ez hozzjrult ahhoz, hogy Bcska szerb s – nagyrszt magyar identitstudat – zsid lakossga szmra rmlomm vltozott a horthysta hatalom berendezkedse.
Tkletesen rthetnek tartjuk s helyeseljk ezek utn, hogy a szerbiai antifasisztk is kompromisszumok nlkl elutastjk Horthy s rezsimje brmifle magyarorszgi mentegetst, rehabilitlsi ksrlett.
2014. janur 30.
A Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete
Bcslevl Gerends Ptertl
Srik Jnosn szavt idzve: "Nagyon sajnlom Ptert, - ismerem t szemlyesen is- s csaldjt, hogy erre knyszerl. De megrtem a dntst, hiszen felels csaldjrt, akikre nem tudni mi vrna a jvben." Ksznm, hogy a nylvnossgra hozott, felsorolt gondok ellenre, fellpett ingyen, csupn erklcsi inditatsbl a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete krsre is. Fontos volt, hogy ne csak a beszd, ne csak a felsorolt tnyek s szrvek jussanak el az emberekhez, de a mvszi zene keltette rzelmeket is kzsen ljk t. Fontos volt ez azrt, hogy kzssgg vljunk, mely esetleg kpes megszltani olyanokat is, akik nincsenek az sszefogs irnt elktelezdve. Mi, akik egy szolidris Magyarorszgban hisznk, s bzunk abban, hogy elbb, vagy utbb honfitrsaink millii foglyk osztani ezt a hitet, fj hinyodat fogjuk rezni. Millinyian lesznk , akik sem bnbakokat, sem kirekesztst, sem gylletet nem akarunk ltni, s hallani. Haza vrunk. Amerre jrsz mond el, hogy vagyunk, van Magyarorszgnak ma is emberarca. Mennl tbb az uszul, csahol, egymst tettlegessgre hergel, annl emberibb arc a mi Magyarorszgunk, a bibi, a Radnti Mikls s az Angyal Istvn emlkt rzk kzssge. Ahogy prily Lajost, a kltt bcsuztatta Remnyik Sndor, gy bcszom: "Eredj, ha tudsz, Eredj, ha hittelen hiszed: a hontalansg odaknn nem keserbb, mint idebenn."
Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete Nyilatkozata
A mrcius 15-i llami kitntetsek arrl tanskodnak, hogy az Orbn-kormny olyan szemlyeket is elismert, akik csupn szlsjobboldali nzeteik terjesztsvel hresltek el.
A Magyar Kormny emlkezetpolitikjt mr vek ta fmjelzi eltlt hbors bnsk kegyelete, sokadrang antiszemita szerzk ktelez iskolai tananyagba emelse, a kzterletek elnevezsnek, s az emlkmvek cserjnek tendencizus megvltoztatsa, illetve e politika alaptrvnybe foglalsa.
Tiltakozunk az erklcstelen emlkezetpolitika miatt, s ezzel szemben ellenllsra hvunk fel minden oktatsra, nevelsre hivatott szemlyt s intzmnyt!
20103.03.19. dr. Donth Ferenc
Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete
A Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete eltli az llamilag tmogatott felsoktatsi frhelyek megcsonktst!
Magyarorszg Alaptrvnynek X. cikk (1) bekezdse deklarlja a tanuls szabadsgt, de a kormny ltal knlt fantombiztostk a hatalom knye s kedve szerint marad figyelmen kvl.
Abszolutisztikus llamvezetsnk majd kt vszzad szocilis vvmnyt spri flre. Eurptl Amerikig, mr 1891-ben a Bismarck modellben is megjelent, a XIII. Le ltal kibocstott Rerum Novarorumban is szerepelt, majd a Roosevelt vezette kormny ktelessgeknt is megfogalmazott szocilis eslyteremtst tagadja meg.
Tiltakozunk az ifjsg eladstsa miatt, az eurpai szinten is kirvan magas tandj-hozzjruls ellen.
lsgosnak talljuk a Kormny azon rvt, mely az egyetemi frhelyek korltozst a gazdasgi egyensly ignybl vezeti le. Pazarl kiadsok, stadionptkezsek, llamostsok, termfld zrkedsek, terror elhrt egysgek, stb. rcfolnak erre.
Visszatetsz tovbb, hogy olyan kormny veszi el az egyetemre vgyktl az oktatst, illetve kti a hallgatkat rghz, melynek tagjai a mlt rendszerben ingyenes oktatsban rszesltek.
Eltljk azon politikusokat, akik csalssal jutottak diplomjukhoz.
Tiltakozunk az ellen, hogy kizrlag funkcionrius,- s jgazdag csemetk juthassanak az egyetemekre.
Eltr jellegk ellenre az egyetemi kpzs kisajttsban hasonltott a Horthy-, Szlasi-, Rkosi- rendszer. A kirekeszt trekvs e diktatrk fundamentalista jellegbl szrmazott. A trsadalmi felemelkeds motorja a kpessgekbl ered tanulsi lehetsg. A kontraszelekci jjlesztse- a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete szmra elfogadhatatlan.
Kveteljk a teljestmny alap, s a szocilis eslyegyenlsget nyjt felsoktatsi rendszer visszalltst!
2012.12.13. Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezet
Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete Libik Gyrgy Djat alaptott.
Raul Wallenberg munkatrsaknt, a btorsgrl nevezetes sportol emlkre alaptotta a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete.
A djban azok rszeslnek, akik a szabadsgrt, s a demokratikus jrakezdsrt kockzatot vllalnak, szembeszllnak az erszak, a rasszizmus, a diktatra kpviselivel.
Rjuk bszkk vagyunk, mert btrabbak s szabadabbak, mint kortrsaik, mert bznak nnn s msok embersgben.
A djat elsknt 2012. augusztus 23-n Andrassew Ivnnak adomnyoza a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szeervezete. A dj Libik Andre adomnyval egszlt ki. .
http://www.welt.de/politik/ausland/article108750638/Viktor-Orban-spottet-ueber-Europa |