http://www.demokrata.info/articles/802-malcolm-x-es-koszeg-ferenc-a-sajtohazban |
|
2014.12.02. 13:28 |
Az ENSZ 1949. december 2-n fogadta el az emberkereskedelmet s a szemlyek kizskmnyolst tilt megllapodst. A MOSZ s a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete is megemlkezik a jeles naprl.
A megllapods elfogadsval a nemzetkzi jog szintjre emelkedett Lincoln 1863-ban kelt „Emancipcis Kiltvnya”, amelyet a Kongresszus az Alkotmny 13. kiegsztseknt 1865. janur 1-n ratifiklt. A Kiltvny szndka vgl Barack Obama elnk megvlasztsval lttt testet, odig azonban sok szenvedssel teli, hossz vezetett. E harcban sok emberi jogi harcos vesztette lett, kztk Martin Luther King s Malcolm X.
A rendezvnyre december 2-n, kedden 17.30-kor kerl sor. Elzetes bejelentkezs nem szksges, mindenkit szeretettel vrnak.
A program rszeknt bemutatjk Andr Libik „Malcolm X” cm, 45 perces, magyar feliratokkal elltott nmet dokumentumfilmjt, ezutn Kszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottsg alapt elnke tart eladst.
Kszeg a Kdr-korszak idejn a demokratikus ellenzk kpviselje volt, rszt vett a szamizdatok terjesztsben. 1988-ban a Szabad Kezdemnyezsek Hlzata, ksbb a Szabad Demokratk Szvetsge alaptja volt, majd 1990 s 1998 kztt orszggylsi kpvisel. A rendszervltst kveten alaptotta meg a Magyar Helsinki Bizottsg nev jogvd szervezetet, s lett annak els elnke.
|
http://www.13keruleti-hirhatar.hu/hirek/1949-ota-tilos-az-emberkereskedelem-es-a-szemelyek-kizsakmanyolasa |
|
2014.12.02. 13:26 |
1949 ta tilos az emberkereskedelem s a szemlyek kizskmnyolsa |
  |
2014-12-01 16:31:55 |
1949 ta tilos az emberkereskedelem s a szemlyek kizskmnyolsa
Az ENSZ 1949. december 2-n fogadta el az emberkereskedelmet s a szemlyek kizskmnyolst tilt megllapodst. A MOSZ s a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete is megemlkezik a jeles naprl. A megllapods elfogadsval a nemzetkzi jog szintjre emelkedett Lincoln 1863-ban kelt „Emancipcis Kiltvnya”, amelyet a Kongresszus az Alkotmny 13. kiegsztseknt 1865. janur 1-n ratifiklt.
A Kiltvny szndka vgl Barack Obama elnk megvlasztsval lttt testet, odig azonban sok szenvedssel teli, hossz vezetett. E harcban sok emberi jogi harcos vesztette lett, kztk Martin Luther King s Malcolm X.
A rendezvnyre december 2-n, kedden 17.30-kor kerl sor. Elzetes bejelentkezs nem szksges, mindenkit szeretettel vrnak.
A program rszeknt bemutatjk Andr Libik „Malcolm X” cm, 45 perces, magyar feliratokkal elltott nmet dokumentumfilmjt, ezutn Kszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottsg alapt elnke tart eladst.
Kszeg a Kdr-korszak idejn a demokratikus ellenzk kpviselje volt, rszt vett a szamizdatok terjesztsben. 1988-ban a Szabad Kezdemnyezsek Hlzata, ksbb a Szabad Demokratk Szvetsge alaptja volt, majd 1990 s 1998 kztt orszggylsi kpvisel. A rendszervltst kveten alaptotta meg a Magyar Helsinki Bizottsg nev jogvd szervezetet, s lett annak els elnke.
Andr Libik dokumentumfilmje Malcolm X-rl (szletett Malcolm Little) amerikai muzulmn paprl, fekete emberjogi aktivistrl szl. Hvei az afroamerikaiak jogairt fradhatatlanul kzd embernek tartottk, kritikusai azonban rasszista nzetek hangoztatsval vdoltk, s azzal, hogy beszdeiben erszakra buzdtott. A 20. szzadi amerikai trtnelem egyik legmeghatrozbb afroamerikai szemlye 1965-ben mernylet ldozata lett.
A rendezvny helyszne: Sajthz (MOSZ-szkhz), 1064. Budapest, Vrsmarty u. 46/a.
(muosz.hu)
|
|
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=845564565494373&set=p.845564565494373&type=1 |
Donth Ferenc |
2014.11.12. 19:58 |
Kedves Tagtrsaim! Idn, s klnsen a vlasztsok ta megszaporodtak, szemlyem s csoportunk elleni az "orszgos" vezets s alaptvny rszrl indtott vdaskodsok. Ezeknek az a clja, hogy vagy engem, vagy a budapesti csoportot kizrjk. Elbb j alapszablyt kell elfogadtatniuk, majd annak felttelei kztt kirgnak. Az albbiakban csatolom az idn keletkezett rnk vonatkoz iromnyaikat. Krlek, olvasstok el, s vlemnyeteket is szeretnm megtudni.
1.)Idn janurban kerlt a NIT honlapjra piros kerettel az albbi szveg:
"A Nagy Imre Trsasg llsfoglalsa
A Nagy Imre Trsasg (NIT) Orszgos Elnksge kinyilvntja, hogy dr. Donth Ferencnek, a NIT Budapesti Szervezet elnknek prtpolitikai rendezvnyeken trtn kzvetlen fellpsei s aktulpolitikai krdsekben tett — Nagy Imre mrtr miniszterelnkhz nem kapcsold — nyilatkozatai ellenttesek a Trsasg alapszablyban foglaltakkal, gy azokkal az Orszgos Elnksg nem vllal kzssget.
Emiatt dr. Donth Ferencet az Elnksg mr 2011-ben elmarasztalta egy etikai eljrs keretben, s eltiltotta attl, hogy a Nagy Imre Trsasg, vagy annak Budapesti Szervezete nevben brmilyen politikai rendezvnyt, vagy megmozdulst szervezzen s azokon a Trsasg nevt hasznlja.
Budapest, 2014. janur 13.
Balah Zoltn
a Nagy Imre Trsasg elnke
0620/493-0609"
2.)
|
https://www.facebook.com/video.php?v=894669643878184&set=vb.100000054709064&type=2&theater |
|
2014.11.05. 14:46 |
|
http://www.origo.hu/tudomany/20141022-1956-os-forradalom-nagy-imre.html |
|
2014.11.01. 23:47 |
Losonczy Gza hitt, plyjt nem ez a kp tkrzi. Lehetett volna az ri osztly kegyeltje, helyette az illeglis kommunistk pria lett vllalta, s kerlt 1940-ben szadista csendrnyomozk kezre (Alag, Kristf Lszl vezette csendrrs) 1950 vgtl 54-ig Rkosi brtnben, tdejt a TBC puszttotta.Elmjt a magnzrka, a csaldtagjainak sorsa, (apst Haraszti Sndort kzs perkben hallra tltk 1951-ben), a hihetetlen hazug vd s gyilkos eljrs bomlasztotta. 1957.dec. 21-n az akkor mr tbb mint egy ve ismt fogsgban lv Losonczyt etetssel fojtottk meg a brtnben. E tragikus sors ellenre, amg tehette, jra s jra ldozatot vllalt a trsadalomrt. Amikor Nagy Imre csoporthoz csatlakozott, mr fl tdeje volt csak, s volt annyi intellektusa, hogy tudta elre Mo-on a szovjetek akarata aligha legyzhet. Mgis mg utoljra beverette a fejt.
Bkebeli szretrl a kormnyfi szkbe
Keisz goston2014. 10. 23. 13:14
Ha a tmhoz kapcsold tovbbi cikkekre kvncsi, vlasszon az albbiak kzl:
Tovbbi cikkek errl: Nagy Imre (politikus) »
Nagy Imre 1956. oktber 23-n sokkal inkbb kvetje, semmint alaktja volt az esemnyeknek, radsul sajt magnak sznt szerepe ersen klnbztt attl, amit akr a prtvezets, akr a tntetk szntak neki. Hogyan jutott a szretet megszakt Nagy Imre a miniszterelnki szkbe?
Kizrs s vrakozs
1956 els hnapjaiban Nagy Imre szmra gy tnhetett, vget rt politikai plyafutsa. 1955 prilisban ugyanis levltottk minden tisztsgbl, s Rkosi Mtys trt vissza a hatalomba. Nagy Imrt aztn decemberben mg az llamprtbl, a Magyar Dolgozk Prtjbl (MDP) is kizrtk. Ez a dnts az egyprti diktatrban a politikai karrier vgt jelenthette, noha az ilyen dntsek nem mindig voltak vglegesek. A politizl rtelmisg kreiben ugyanakkor egyre tbben benne lttk a Rkosi-korszak kittalan politikjval szemben a remnyt. Ennek az rzsnek Nagy Imre 1953-ban meghirdetett, a kzvlemnyben szp emlkknt l kormnyprogramja, s a tbbi vezettl klnbz, sokaknak rokonszenves szemlyisge adott alapot.
hirdets
A prtban s a kzletben egyre fontosabb szerepet jtsz prtellenzk hangja 1956 nyarn egyre hallhatbb lett. Jelents mrfldkve volt ennek a folyamatnak Nagy Imre 1956. jnius 7-n megrendezett szletsnapja, ahol sznoklatok ugyan nem hangzottak el, m kzel hatvanan tettk tiszteletket a volt kormnyf Ors utcai laksn. Nem csupn a prt bels ellenzknek fontos alakjai – kztk Losonczy Gza, Donth Ferenc, Vsrhelyi Tibor – jelentek meg, hanem a prt msodik vonalbeli vezeti kzl is tbben flkszntttk Nagy Imrt. Tovbb erstette a Nagy visszatrsbe vetett remnyeket, hogy jlius kzepn megbukott Rkosi Mtys, s a helybe lp Ger Ern sem hozott jelents vltozst.
Nagy Imre a nyr vgeztvel egyre nvekv optimizmussal figyelte a fejlemnyeket. Politikustrsai visszaemlkezsei szerint arra szmtott, hogy hamarosan helyrelltjk prttagsgt, s komoly feladattal, akr a kormny vezetsvel bzzk meg. Ennek ellenre programot mg nem ksztett el, s szemlyi krdsekkel sem foglalkozott, hanem igyekezett prtszeren viselkedni, hogy mihamarabb helyrelltsk prttagsgt.
A flbeszakadt szret
|
http://gepnarancs.hu/2014/09/kituntettek-szele-tamast-a-gepnarancs-publicistajat/ |
|
2014.11.01. 23:19 |
Libik Gyrgy djat kapott Szele Tams. A kitntetst a MOSz Szkhzban tartott nnepsgen Donth Ferenc, a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezetnek elnke adta t.
Fot: Nagy Vilmos
Szmunkra – Szele Tams bartai, munkatrsai szmra – felemel rzs volt rszt venni a dj tadsn ma kora este a MOSz szkhzban.
Ezt a djat, amelyet az idn a munkatrsunknak adtak t, azoknak szoktk odatlni, akik kockzatot vllalnak a szabadsgrt, a demokratikus jrakezdsrt, s szembeszllnak az erszak, a rasszizmus, a diktatra kpviselivel.
Vince Mtys – Fot: Nagy Vilmos
Vince Mtysnak, a MUOSz tiszteletbeli elnknek rvid bevezetje utn Donth Ferenc mltatta Szele Tams munkssgt. Sikerlt is meglepnie, st, zavarba hoznia munkatrsunkat, hiszen nem kevesebbet lltott, minthogy a hres nagyvradi, illetve erdlyi publicistk, kztk pldul Ady Endre utda.
Magyarzatknt elmeslte, hogy Szele Tams Nagyvradon ntt fel, abban a sokszn kultrban rt be, majd a 80-as vek vgn – miutn a Securitate felfigyelt r – tteleplt Magyarorszgra. Azta is a demokrcia, a szabadsg vdelmben, a nacionalizmus ellen harcol rsaival.
Donth Ferenc – Fot: Nagy Vilmos
Szele Tams a dj tvtele utn a r jellemz szellemes stlusban ksznte meg a kitntetst, mint mondta, valsznleg lmodik, s ha felbred, r fog jnni, hogy igazbl tudstani kldtk erre az esemnyre. Megksznte a tmogatst mostani szerkesztinek s egykori tantmesternek, Szcs Gbornak, a Kurr fszerkesztjnek – s persze az ellensgeinek is, akik bsgesen szlltjk neki a tmkat. F feladatnak ugyanis a hlyesgek leleplezst tartja, azokbl pedig mostanban nincs hiny.
Fot: Nagy Vilmos
Szele Tams rsai az utbbi vekben fleg az interneten jelennek meg, a Gpnarancs s a hozz kapcsold K r r blog, valamint a Huppa.hu napi rendszeressggel kzli a cikkeit. Ezek aztn nem csak a Facebookon jelennek mg meg, hanem szmos ms oldal is tveszi ket (a Kapcsolat.hu pldul rendszeresen), tbbnyire minden egyeztets nlkl. Tegyk gyorsan hozz, ez nem baj, az a fontos, hogy zenete minl tbb emberhez eljusson.
Szemlyes megjegyzsknt a fentiekhez csak annyit fznk hozz, hogy Tams bartomat 1990 ta ismerem, egytt dolgoztunk a Kurrnl. Mra – s ezt szerkesztknt mondom – a magyar sajt egyik legjobb publicistjv vlt. Minden tovbbi magyarzatnl tbbet mondanak az rsai, amelyeket sszegyjtve itt lehet olvasni.
Andr Libik, Libik Gyrgy testvre – Fot: Nagy Vilmos
|
https://www.facebook.com/katalin.grafl/media_set?set=a.8102087490: |
|
2014.11.01. 22:43 |
Kztrsasg tr 1956. oktber 30.
|
http://www.csepel.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=8545 |
|
2014.11.01. 22:25 |
Igazbl arrl beszltem, hogy nmagra nzve is kockzatos elhitetnie az llami vezetnek, hogy ptolhatatlan s levlthatatlan. Ha eljn az id, amikor vltozst akar majd a tmeg, akkor ez a hit gyilkos indulatot fog kivltani. Pldnak hoztam fel Csaucseszku -ra vgt.
Donth Ferenc megemlkezse az MK-nl |
 |
 |
 |
 |
2014. oktber 22. szerda, 19:33 |
Koszort helyezett el Donth Ferenc, a Nagy Imre Trsasg budapesti elnke a Nagy Imre ltalnos Mveldsi Kzpont (MK) faln lv Nagy Imre emlktbljn oktber 22-n.
Szintn koszorzott Tth Endre, az MK intzmnyvezetje s Pintr Jzsefn (Fidesz-KDNP) nkormnyzati kpvisel, valamint a csepeli baloldali sszefogs rszrl Horvth Gyula, Dobk Istvn s Takcs Mnika.
Donth Ferenc rvid emlkez beszdben arrl szlt, miket tapasztalt az 56-os forradalom napjaiban, illetve annak leverse utn. Arra figyelmeztetett, hogy „egy centralizlt hatalom a polgrok elnyomshoz vezethet”. A 89-es bks rendszervlts annak is ksznhet, hogy a hatalmon lvk nem akadlyoztk meg azokat a vltozsokat, amelyeket a np nagy tbbsge kvetelt.
   Csepel.hu
|
|
https://www.facebook.com/notes/veres-d%C3%A1vid/sztehlo-g%C3%A1bor-eml%C3%A9kt%C3%A1bla-koszor%C3%BAz%C3%A1s-budav%C3%A1ri-evang |
|
2014.10.05. 20:27 |
Sztehlo Gbor emlktbla koszorzs, Budavri Evangelikus Templom oldalban
Kedves bartaim!
Ltszlag egy emlktbla eltt llunk.
Egy olyan lelksz eltt, aki mintegy 1600 gyermeklet mentett meg; tbb rendszeren tvelve a kzponti elvrsok ellenben gymoltotta az elesetteket, s aki 1972-ben vgre a Vilg igazai kz emelkedhetett.
m tbb van itt, mint amit az emberi szem ltni kpes!
Sztehlo Gbor tblja nem csupn egy emlk, rdemek hossz sornak felsorolsa, hanem egy vlasz. Egy egyrtelm vlasz s vlaszts. Vlaszts; az Isteni szeretet s a kifejezsnek legnagyobb teret ad demokrcia modellje mellett. s vlasz az emberisg taln egyik legnagyobb krdsre.
Azonban Douglas Adams ta tudjuk, hogy a vlasz nmagban nem elg.
A krds fontos. St taln klnsen fontos, amikor -Schweitzer Jzsef szavaival lve- olyan korszakrl beszlnk jzan sszel nem lehet megrteni!
Nzzk ht mi lehetett a krds 1944 Decemberben, a kicscsosodott zsidellenessg, a Nem! Nem! Soha!, az Erdlyt vissza, mindent vissza! -korszakban.
1944-re a zsidgyllet, mr nem csak a trvnyekben, hanem a trsadalomban, s egyes egyhzvezetk kztt is nagy szm kvetkre tall. Egy kikeresztelkedett protestns egyeslet a J Psztor Misszi slyos gondokkal tallja szemben magt. A munkaszolglat, valamint a gettsts, illetve a 44. mrcius 19.-tl folyamatos deportlsok szele komoly aggodalmakat kelt a zsid szrmazs gyermekek biztonsgval kapcsolatban. Ezrt egyhznak vezet pspke, Raffay Sndor Sztehlo Gbort kri fel, hogy foglalkozzon a keresztny valls, zsid szrmazs gyermekek gondozsval.
Sztehlo gy emlkezik:
"Van itt egy trsasg – szlt Raffay –, egy kzs protestns egyeslet, a »J Psztor«, hallottl mr rla? – meg sem vrva vlaszomat folytatta. – Nos, ezt egy kzs, protestns bizottsg hozta ltre s felgyeli. Murakzy Gyula az elnke (liss Jzsef hozta ltre), s fordult hozzm. Kinevezlek az evanglikus egyhz kpviseljnek, feladatod lesz a gyermekments. Sokat n sem tudok csinlni, tancsot sem tudok neked adni, de eredj oda, nzz krl. Tgy nekem jelentst, ha kell valami, akkor szlj, ha tudok, segtek.”
Jogos teht a krds, mekkora az egyn hatskre, illetkessge ha emberletek megmentsvel bzzk meg egy letellenes rendszerben; s mekkora mrtk felelssg terheli a 35 ves fiatalembert, akinek a vlln eddig csak egy Npfiskola mkdtetsnek a slya volt?
Nos, a vlasz a tettekben rejtzik. Sztehlo a Nemzetkzi- s a Svjci Vrskereszttel felvve a kapcsolatot karcsonyig 32 otthonban szervezte meg a gyermekek vdelmt, elltst s oktatst.
A deportls eltt a szlk, sokszor tudva, hogy sohasem ltjk ket viszont, maguk vittk el hozzjuk gyermekeiket. gy kerlt hozz egybknt Olh Gyrgy is, akit mi csak mint Nbel-djas kmikus ismerhetnk.
Sztehlo miutn nhny intzmnye bombatallatot kapott tbb mint 30 hamis paprokkal bujkl gyermeket sajt otthonnak pincjben szllsolt el. A korabeli szls a sok gyerek miatt gy tartotta, hogy a Bogr utca falai gumibl vannak rakva.Sajnlatos, hogy ma a tgul gumifalakrl mr nem az emberment, hanem egy egszen ms alak jut az esznkbe.
Sztehlo cselekedeteivel- mint azt boldog Salkahzi Sra mrtruma is mutatja- gyakorlatilag hallra tlte magt. Eslyeit latolgatva taln csak elg megemltennk, hogy feladatnak elltsval kivvta Endre Lszl, a deportlsokat Eichmannal kidolgoz llamtitkr szemlyes ellenszenvt is.
Endre maga: megizente "annak a papnak", hogy hagyjon fel zsidment munkjval, mert baja lesz!
"Keressk meg azt a papot, ki kell fstlni! Biztosan tallnak nla bjtatott zsidkat!- emlkezik Endre Lszl szavaira Miklya Luzsny Mnika rsban.
Hogy Sztehlo a msodik vilghbort tl lte, hogy utna gyermekotthonai fenntartsval az ldozatokon s kommunizmus ldzttein ksbb is segteni tudott kisebbfajta csoda. Mint ahogy az is, hogy otthonait mindenfle llami tmogats nlkl egszen 1950-ig fenn tudta tartani.
Azt hiszem, hogy a beszdem elejn feltett egyik krdsre ezekbl a vlasz tisztn ltszik:
Az emberi let egyetemes tisztelete alapjn az ember hatskre, illetkessge, valamint felelssge embertrsai letnek megmentsben mindig egyetemes s abszolt!
Azonban nem csak a mit, hanem a hogyan s a mirt is szmt. Sztehlo ugyanis nem „csak” megmentette, hanem fel is nevelte gyermekeit! Vilghbors tapasztalata alapjn intzmnyben ltrehozta Gaudiopolist, a gyermekkztrsasgot, sajt alkotmnnyal, s vlasztott tisztsgviselivel. Sztehlo Gaudiopolisban -megfogadva Jzus szavait: Engedjtek hozzm a gyermekeket- maga is csak tancsad volt.
Demokratikus vlasztsn rdemes egy pillanatra- vagy taln tovbb is- elgondolkozni. Ugyanis azt Churchill ta tudjuk, hogy a demokrcia politikai szksg, azonban Sztehlo-nl a demokrcia, taln egszen msknt, mintegy keresztny-bels szksg, az Isteni rtkek kzvetteszkze jelenik meg. Ez a felfogs pedig politolgiai megtlsem szerint a korban egyedlll!
Sajnlatos azonban, hogy Magyarorszgon mg mindig mind a felfogs maga, mind ennek kisszm tmogati egyedl llnak! Amikor egy prt szakkonferencit hirdethet az emberarc fasizmus tanainak elsajttsra. A februrban a Vrban fekete, alakzatban menetel bakancsok csattoghatnak. Amikor elismert embereket, vagy dikokat matricval, vagy exceltblzatban felcmkznek. Amikor akr a gazdasgban, akr az erszakos nemi bncselekmnyek tern, jra a kiszolgltatottak felelsek tragdijukrt. Amikor a Vas |
http://huppa.hu/az-az-atkozott-szulejman/ |
|
2014.10.05. 20:00 |
Az az tkozott Szulejmn…

Feltltve: 2014. oktber 5.

…az tehet mindenrl, krem. Konkrtan Nagy Szulejmn trk szultnra gondolok, a hadvezrre s trvnyhozra. Mert az szba sem jhet, hogy a magyar kszenlti rendrsg hibzhatna egy eljrs sorn. Meg azt sem hinnm, hogy a nylt utca sorn, elre megfontolt szndkkal elkvetett tudsts szablysrtsnek minsl Hunniban, br, ki tudja. Sok mindent csinltam mr, de mg sosem tudstottam hirtelen felindulsbl, falbonts tjn, klns elvetemltsggel.
Egyszval, a dolog gy trtnt, hogy volt ma nmi demonstrci a rosszemlk Andrssy t 60. eltt, tiltakozvn a Budapesten rendezett rasszista vilgkongresszus tagjainak esetleges odaltogatsa ellen. Ez szaknyelven szlva esemny, meg nem szaknyelven is, a firksz fogja magt, kimegy, nyitva tartja szemt, flt, aztn vagy lt valamit, amit meg lehet rni, vagy nem. Trtnetesen most ltott. A dolog gy esett, hogy pp aktuliss vlt a nemkvnatos vendgek rkezse, meglltunk ht a jrdn, a pengefal mellett egy nagyon kedves ismersmmel, aki nem mellesleg szvgygysz forvos s a magyar trtnelem egyik legdicsbb nevt viseli. lltunk, vrtunk, nztk, mi trtnik krlttnk, kzben az Ankara ltal finanszrozott szigetvri feltrsokrl s a mai trk kultrpolitika egyb hibirl cserltnk eszmt. A nap lgyan, kiss bgyadtan sttte vtkes fejnket, mg mi a vilg hvsgairl fecsegtnk. Pr mterre jtszi tntetk harsogtak megafonokbl, transzparenseket hordoztak kezkben, mg pipra gyjtottam.
s akkor odalpett negyven rendr.
De lehet, hogy csak harmincnyolc, erre nem eskdnk meg, tisztelt brsg.
Mgis inkbb negyvenen voltak, vezetjk elegns kis krszakllt viselt, roppant udvariasan bemutatkozott – nem hvtk Ali babnak – s krte a szemlyi iratainkat. Melyeket ksedelem nlkl t is adtunk. Msokat is igazoltattak a tntets szervezit is, igen – n viszont kzltem, hogy a magam rszrl a legkevsb sem demonstrlok, hanem a magam szerny eszkzeivel a kznsg informcis elltst kvnom elsegteni, magyarul tudstani jttem, bizonyos sajttermkek szmra. Ezt taln nem kellett volna, ugyanis azonnal felrtk, egyb adataim ksretben. Szegny irataim kzrl kzre jrtak, egyik rendr adta a msiknak, msik a harmadiknak, mind tzetesen megnztk, ellenriztk, azta sem ltta azt a szemlyit ennyi szem, mita kikerlt a szlhivatalbl. Majd felhangzott a verdikt: szablysrtst kvettnk el, iratainkat ksbb fogjuk visszakapni.
Felszlamlottunk, miknt halkan morajl szkr a kies Fudzsijama tvben, miszerint nem lesz ez gy j. Addigra mr minden szem minket nzett, a tntetk is, a negyven rendrk is, minket, keveseket, akik oly rdemtelenl kerltnk a kzfigyelem kereszttznek fkuszterbe, vagy hogy rn ezt a Demokrata. Senki sem vette szre – csak alig pran – azt a ht-nyolc szemlyt, akik az igazoltats alatt besurrantak a mzeum kapujn. Igen: ket vrhattk a tntetk. Akik azonban minket figyeltek, s azt, ahogy a magyar rendrsg gyessgi- valamint zsonglrmutatvnyokat ad el szemlyazonossgi iratainkkal.
Nos, az egy dolog, hogy a csoport megrkezse utn pillanatok alatt visszakaptuk a krtykat, egy megjegyzs ksretben, miszerint ellennk szablysrtsi eljrs fog indulni. Kvncsian krleltk a rend szigor reit, rulnk el, miknt, mivel srtettnk szablyt, fleg a sajt vtkemre lettem volna kvncsi, s jfent leszgeztem: nem demonstrlni mentem, hanem tudstani. Igen, tudjk. Azzal van baj. De nem azzal. Akkor mivel? Nem mondjk meg. Majd megltjuk. Ne kvncsiskodjunk, ebadta, szl lurkk vagyunk.
Nos, nekem kiss elegem lett a dologbl, ugyanis nagy hibm, hogy a szvemre veszem, mikor tkletesen hlynek nznek. Ilyenkor slyos szavakkal szoktam dorglni embertrsaimat, m ebben az esetben ez nem lett volna helynval. Orvosdoktor bartom mr amgy is tvozott, ebdre volt hivatalos, magam a demonstrci szervezivel egytt fjdalmas, m jles bcst vettem a rend mg jelenlv reitl s keser kacajjal a Szabads |
|