http://retromuzsika.hu/goncz-arpad-temetese-ujabb-infok/ |
|
2015.10.18. 09:52 |
Gncz rpd temetse 2015.november 6-n pnteken 15 rakor lesz az budai Temet 16-os parcelljban.
|
https://www.youtube.com/watch?v=mDy7eugn2b8&feature=youtu.be |
Jzsa Mihly |
2015.10.16. 13:52 |
2014.febr. Eszteergom Zsinagoga eltti tntets a Jobbik ellen.
|
www.facebook.com/events/1564633380420669/ |
|
2015.09.25. 01:52 |
2015 fordulpontjai a menekltgyben
--A Charlie Hebdo-mszrls utn Orbn nyilatkozott a bevndorls veszlyeirl ezzel nagy kzfelhborodst vltott ki.
--Tavasszal plaktkampnnyal s nemzeti konzultcival megtmogatott bevndorlellenes kampnyba kezdett a kormny s a Fidesz.
--Jnius kzepn a kormny bejelentette, hogy 4 mteres kertst pt a szerb-magyar hatrra; aminek elkszltig teleptettk a nem sokat hasznl gyorstelepts drtakadlyt.
--Szijjrt Pter klgyminiszter belengette, hogy kilpnk a Dublin III-bl, hogy ne lehessen visszakldeni Magyarorszgra meneklteket. Vgl ebben visszakozott a kabinet, ami rthet, hiszen egy rendeletbl nem lehet „kilpni”.
--Orbn Viktor kijelentette, hogy nem krnk az egysges unis megoldsbl, a kvtarendszerbl, azaz Magyarorszg egyetlen – „kzpontilag” kiosztott – meneklt elhelyezst sem vllalja.
--Jliusban egy rendelettel a kormny biztonsgos orszgnak minstette tbbek kztt Macednit, Montenegrt s Szerbit. A dnts oka: az unis s a hazai jog lehetv teszi a menekltkrelem elutastst, ha a migrns egy biztonsgos orszgon haladt t, mieltt haznkba rkezett.
--Augusztus elsejvel szigortottk a menekltgyi eljrst, hogy minl kevesebben kaphassk meg a sttuszt, s minl hamarabb ki lehessen utastani ket.
-- Szeptember elejtl a meneklk tmegeivel embertelen, rszvtlen eljrsi esemnyek trtntek; ezzel kivltva a civil szervezetek nknteseinek nfelldoz aktivitst elszr Szegeden majd Budapesten s a vndorlk ltal rintett vrosokban, kzsgekben.
--Szeptember 15-tl megkezddtt az „j idszmts”, azaz tovbb szigortottk a menekltgyi rendszert: ettl a dtumtl kezdve szinte lehetetlen Magyarorszgon menekltsttuszt szerezni.
--A Btk.-ban szigortottk az embercsempszet megtlst, s hrom j, illeglis hatrtlpssel kapcsolatos tnyllst is bncselekmnny minstettek t szablysrtsbl.
--Kihirdettk a tmeges bevndorls okozta vlsghelyzetet: a rendrsg plusz jogkrket kapott, s a honvdsg is bevethetv vlt a hatrokon.
-- Elkezddtek a gyorstott, kizrlag magyar nyelv, jogorvoslatot 3 napon bell biztost, (ezrt gyakorlatban kizr) , Eurpa ms orszgaira is rvnyesen kiutast eljrsok.
-- Rszknl a magyar hatsg, gumibotot, vzgyt s knnygzt vetett be , azt kveten, hogy kiltstalan, vrakozsra knyszertette a meneklteket.
|
http://www.amnesty.hu/eset/menekultek-magyarorszag |
|
2015.09.22. 16:20 |
MAGYARORSZG MEGSRTI A MENEKLTEK EMBERI JOGAIT
Magyarorszg, Az akci indult: 2015/9/21, A petci aktv
Magyarorszg megsrti a menekltek emberi jogait azzal, hogy megakadlyozza hozzfrsket az orszg terletn egy valdi menekltgyi eljrshoz. A trvnymdostsokat - amelyek tbbek kztt bncselekmnny nyilvntottk a menekltek s menedkkrk szmra a hatrzr tlpst, a cljuk pedig, hogy Magyarorszg felelssgt ttoljk msokra – vissza kell vonni.
Magyarorszg 2015. szeptember 15-n pengs szgesdrt kertssel lezrta dli, Szerbival kzs hatrt, hogy megakadlyozza a terlethez val hozzfrst a menekltek ezrei szmra. Ugyanezen a napon a Bntet Trvnyknyv (Btk.) s A menedkjogrl szl trvny (Met.) mdostsai is hatlyba lptek. Az j szablyok tbbek kztt tartalmazzk az “illeglis hatrtlps” bncselekmnny nyilvntst (hatrzr tiltott tlpse), amelyet alapesetben akr hrom vig terjed szabadsgvesztssel is bntetni lehet, illetve az gynevezett tranzitznk kialaktst, amelyekbe egy gyorstott eljrs sorn napi pr embert engednek csak be. Egy korbbi mdosts rtelmben, amely augusztus 1-n lpett hatlyba, Szerbia biztonsgos harmadik orszgnak minsl, ezrt Magyarorszgnak lehetsge van, hogy minden olyan nemzetkzi vdelemre szorul ember krelmt elutastsa, aki Szerbia fell rkezik. Magyarorszg nem teheti meg, hogy nem vllalja a felelssget egy megfelel s hatkony menekltgyi eljrs lefolytatsra, s nem teheti meg, hogy nem nyjt nemzetkzi vdelmet az olyan harmadik orszgok fell rkezknek, mint Szerbia, ahol a menekltgyi rendszer hatstalan s nem garantlja a nemzetkzi vdelemhez val hozzfrst. Ezenfell a szerb befogad llomsokon uralkod krlmnyek tovbbi emberi jogsrtsek veszlyeinek teszik ki a meneklteket s menedkkrket.
A Btk. s a Met. mdostsai drasztikusan cskkentik a menekltek s menedkkrk hozzfrst egy megfelel s hatkony, egyni elbrlson alapul menekltgyi eljrshoz s a nemzetkzi vdelemhez. Ezrt Magyarorszg megsrti a nemzetkzi ktelezettsgeit, kztk a menekltek helyzetre vonatkoz 1951. Genfi Egyezmnyt is.
Az Amnesty International rengeteg meneklttel s menedkkrvel beszlt a hatron, akik nem jutottak ideiglenes fedezkhez, frdsi s mosdsi lehetsghez s telhez. Szeptember 16-n a rendrsg knnygzt s vzgyt vetett be azok ellen, akik a hatr megnyitst kveteltk. Tbb tucatnyian srltek meg, kztk egy ember igen slyosan.
Ezenkvl a Magyarorszg ltal tett lpsek gbekilt semmibevtelt jelentik az Eurpai Uni mkdsrl szl szerzds 80. cikkben kimondott szolidarits elvnek, amely elrja, hogy a bevndorlspolitikkra a szolidarits s a felelssg tagllamok kztti igazsgos megosztsnak elve az irnyad.
HTTR
2015 janurja s szeptembere kztt tbb mint 161.000 ember nyjtott be menedkkrelmet Magyarorszgon. Ez megdbbenten sok ahhoz kpest, hogy 2014-ben sszesen 42.777 krelmet regisztrlt sszesen a Bevndorlsi s llampolgrsgi Hivatal.
Az egyre nagyobb szm menedkkr rkezsre vlaszul a magyar hatsgok olyan jogszably mdostsokat fogadtak el, amelyek nagymrtkben korltozzk a hozzfrst a terlethez s a menekltgyi eljrshoz. 2015 augusztusban A menedkjogrl szl trvny mdostsa lehetv tette a biztonsgos harmadik illetve a biztonsgos szrmazsi orszgok listjnak meghatrozst. Szerbia, Macednia s az EU tagllamai, kztk Grgorszg is biztonsgosnak lett nyilvntva.
Szeptember 4-n a parlament egy jabb trvnymdost csomagot fogadott el, ezttal a Bntet trvnyknyv s A menedkjogrl szl trvny mdosult, tbbek kztt bncselekmny lett a hatrzr tiltott tlpse. A mdosts 2015. szeptember 15-n lpett hatlyba. Egyttal egy gyorstott eljrs is bevezetsre kerlt a hatr menti tranzitznkban, ahol a menedkkrk krelmeinek elfogadhatsgrl alig pr ra leforgsa alatt dntenek.
Az Amnesty International munkatrsai szeptember 15-n s 16-n maguk is megfigyeltk a hatrnl lv tranzitznk mkdst. A menedkkrk legnagyobb rszt elutastottk arra hivatkozva, hogy Szerbin keresztl rkeztek Magyarorszgra. A vgzst, amely tbbek kztt a brsgi fellvizsglat lehetsgt is tartalmazza, magyar nyelven kaptk meg a menedkkrk. Tolmcs a beszmolk szerint rendelkezsre ll az eljrs alatt.
Bncselekmnny nyilvnts
|
/www.facebook.com/events/706873502791537/715335888611965/ |
|
2015.07.08. 12:45 |
|
http://m.168ora.hu/itthon/monori-talalkozo-tarsadalomfejlodes-nepi-urbanus-vita-136808.html |
|
2015.07.07. 13:15 |
2015. jnius 30.
Sznsi Sndor rsa
Cmkk: monori tallkoz trsadalomfejlds npi-urbnus vita
A monori plda
Rainer M. Jnos: A tisztessges prbeszd nnepe volt
|
https://www.facebook.com/events/124816067852754/126429731024721/ |
|
2015.07.03. 05:33 |
Saul fia c. film kzs megtekintse
|
http://mult-kor.hu/a-rendszervaltas-hajnala-30-eve-volt-a-monori-talalkozo-20150612 |
|
2015.06.17. 13:01 |
http://mult-kor.hu/a-rendszervaltas-hajnala-30-eve-volt-a-monori-talalkozo-20150612
Harminc ve, 1985. jnius 14-16. kztt rendeztk meg a magyar rtelmisgi ellenzk illeglis tallkozjt Monoron, amelyen egyetrts szletett a diktatra elvetsrl. Ez volt a rendszervlts eltti Magyarorszgon az egyetlen olyan sszejvetel, amelyen az ellenzk "urbnus" s "npi-nemzeti" szrnya is jelen volt.
Fr Lajos beszl a demokratikus ellenzk ltal rendezett Monori Tancskozson 1985. jniusban, a monorierdei kempingben. Balrl jobbra Vgi Gbor, Konrd Gyrgy, Kenedi Jnos, Fr Lajos, Mszly Mikls, Donth Ferenc.
Az llamprt, a Magyar Szocialista Munksprt (MSZMP) XIII. kongresszusa 1985 mrciusban mg az eredmnyes szocialista ptmunka folytatsa mellett tett hitet, de a trsadalom bizalma a hatalom irnt mr rzkelheten megrendlt. Ebben a helyzetben vetdtt fel a sztforgcsolt ellenzk erinek sszefogsa. A kezdemnyez az 56-osok doyenje, Donth Ferenc volt, akit Nagy Imrvel egytt tltek el, s akit az ellenzken bell mindenki mrtkadnak fogadott el. Donth Ferenc a kln utakon halad "demokratikus" s "npi-nemzeti" ellenzk sszefogst akarta elsegteni javaslatval.
A szervezbizottsg tagjai Bauer Tams reformkzgazdsz, Csori Sndor klt, Csurka Istvn r, Kenedi Jnos szociolgus, Kis Jnos filozfus, Mszly Mikls r, Fr Lajos s Perjs Gza trtnszek lettek. Az lseit a budapesti Bstya tteremben tart testlet megllapodott abban, hogy feltrkpezik a hivatalostl eltr vlemny szellemi csoportosulsokat, amelyeket kt-kt tag kpviselhetne a tervezett sszejvetelen. gy kerlt a meghvottak kz az 1970-80-as vek forduljn megalakult Szegnyeket Tmogat Alap (SZETA) rszrl Solt Ottilia s Demszky Gbor, a progresszv ellenzki rtelmisg hangjn megszlal Fiatal rk Jzsef Attila Krbl pedig Csengey Dnes s Elek Istvn.
A szellemi pluralizmus jegyben a fennll rendszer ltal elismert szemlyek - Kiss Ferenc irodalomtrtnsz, Ksa Ferenc s Sra Sndor filmrendez, Fekete Gyula rszvetsgi alelnk, Tornai Jzsef r, Sinkovits Imre sznmvsz - is felkerltek a listra. A teljes ellenzki paletta azonban nem jelent meg Monoron, mert egyesek (pldul Krass Gyrgy, Gad Gyrgy) meghvsval kapcsolatban nem alakult ki konszenzus, msok pedig nem frtek bele az adott csoport szmra fenntartott szk keretbe (Szalai Pl, Kszeg Ferenc).
A szervezk minden ervel azon voltak, hogy konspircis mdszerekkel megtvesszk a hatsgokat: egyszerre hrom kempingben is szllst foglaltak flszz rsztvev szmra, s a meghvottak helysznre rkeztetse is konspiratv ton trtnt. Az elterel mveletek persze csak ideig-rig lehettek eredmnyesek: szemtank szerint egy felteheten lehallgatsi feladatokkal megbzott "lakkocsi" mr a msodik nap ott tborozott az ellenzkiek mellett a monorierdi kempingben.
A klnbz vilgnzet, de a "ltez szocialista" rendszerbl kibrndult, kritikus nzeteket hangoztat 45 magyar reformrtelmisgi kiutat prblt keresni a trsadalom "roml llapotbl", s - megismerve, mltnyolva egyms llspontjt - kidolgozni a diktatrval szembeni egysges cselekvs mdszert. A tallkoz hzigazdja s vezralakja, Donth Ferenc bevezetje utn a refertumokat Csurka Istvn, Csori Sndor, Bauer Tams s Kis Jnos tartotta. Msok korrefertummal kapcsoldtak ezekhez, majd a rsztvevk megvitattk az elhangzottakat. A f tmakrk 1956 politikai rksge, a hatron tli magyarsg helyzete, az emberi s llampolgri jogok, valamint a gazdasgi reformok eslyei voltak. Habr rdemi eredmny nem szletett, az ellenzk kt nagy csoportja, a "npi-nemzeti" s az "urbnus" tbor egyetlen dologban, a diktatra elutastsban egyetrtett.
A monorierdi tancskozs klnsebb kls zaklats nlkl zajlott le, a rszvtel miatt utbb sem rt senkit retorzi. Donth Ferencnek azonban csak ideig-rig sikerlt a klnbz szellemisg ellenzki csoportokat egyfajta npfrontos egysgbe tmrtenie, az 1986 jliusban bekvetkezett halla is kzrejtszhatott abban, hogy nem folytatdott az egyttmkds. Az ellenttek Monoron nem kerltek nyltan a felsznre, de 1986 decemberben Csori s Csurka mr nem vettek rszt az 56-os forradalom vforduljra Ersi Istvn budapesti laksn szervezett konferencin, s a npiek kihtrltak az 1987-re tervezett msodik monori tallkoz szervezsbl is.
A kt irnyzat viszonyt tovbb rontotta, hogy a npiek a "demokratikus ellenzk" rulsaknt rtkeltk a Beszl hat szerkesztje ltal ksztett politikai program, a Trsadalmi Szerzds 1987. jniusi megjelentetst. Az urbnusok kzl viszont tbben gy vltk: miutn nem teljeslt a npiek kvnsga, hogy llami pnzen megjelen, ktheti folyiratot indtsanak, a hatalommal fennll beszl viszonyukat is veszlyeztetve lttk, ha folytatjk az egyttmkdst a radiklisabb "urbnusokkal". Csorik aztn az 1987-es lakiteleki tallkozt mr nllan szerveztk.
Monor vgeredmnyben nemcsak az ellenzki egyttmkds szempontjbl volt siker, hanem azrt is, mert a hatalom htrlni knyszerlt. A tallkoz ellenslyozsra 1985 decemberben Kdrk sszehvtk a Npfront kongresszust, amelyen a Pozsgay Imre krl szervezd mag mr a prtellenzkk szervezdst fontolgatta.
|
http://www.multunk.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=58:20144-szam&catid=1:kiadvanyok&Itemid=26 |
|
2015.04.16. 18:21 |
Varga Zsuzsanna: Donth Ferenc tudomnyos tevkenysgnek mrlege (ismertet )
Donth Ferenc agrrtrtneti munkssgt hrom nagyobb llegzet mve jragondolsval szeretnm feleleventeni. Mindhrom ms-ms mfaj, kzs vonsuk azonban, hogy mig jelentsggel brnak az 1945 utni agrrtrtnet irnt rdekld kutatk szmra is. Idrendben az els a fldreformrl szl 1969-es knyve, amely egyttal a kandidtusi disszertcija is volt. Idtll, rtkes agrrtrtneti m...
Tovbb
Politikatrtneti folyirat, a modern kor, a 20. szzad politikatrtnett bemutat negyedvi folyirat, mely rendszeresen kzztesz jonnan feltrt rtkes, korjelz dokumentumokat, tovbb helyet ad trsadalom- s eszmetrtneti jelleg rsoknak
MULTUNK.HU|FORRS: IGNCZ KROLY
|
http://www.multunk.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=58:20144-szam&catid=1:kiadvanyok&Itemid=26 |
|
2015.04.16. 18:17 |
Varga Zsuzsanna: Donth Ferenc tudomnyos tevkenysgnek mrlege (ismertet )
Donth Ferenc agrrtrtneti munkssgt hrom nagyobb llegzet mve jragondolsval szeretnm feleleventeni. Mindhrom ms-ms mfaj, kzs vonsuk azonban, hogy mig jelentsggel brnak az 1945 utni agrrtrtnet irnt rdekld kutatk szmra is. Idrendben az els a fldreformrl szl 1969-es knyve, amely egyttal a kandidtusi disszertcija is volt. Idtll, rtkes agrrtrtneti m...
Tovbb
Politikatrtneti folyirat, a modern kor, a 20. szzad politikatrtnett bemutat negyedvi folyirat, mely rendszeresen kzztesz jonnan feltrt rtkes, korjelz dokumentumokat, tovbb helyet ad trsadalom- s eszmetrtneti jelleg rsoknak
MULTUNK.HU|FORRS: IGNCZ KROLY
|
|