https://nepszava.hu/3003081_a-nepszava-munkatarsa-kapta-a-libik-gyorgy-dijat |
|
2018.08.20. 12:28 |
pszava munkatársa kapta a Libik György-díjat
|
https://varosikurir.hu/kormany-gyalogosprioritas-nagy-imre/ |
|
2018.08.20. 12:25 |
Páva tánc = koporsó tánc.
Fogytán a kihirdethető ellenség: menekült havi 5-7 db már alig van, a zsidók, CEU, Soros György kapcsán Trump hajthatatlan, Siratófalnál kellett Orbánnak "O toleranciáról" zengeni, az oroszokkal békét kötött a rezsim Putyin hűbéréért. Csak a komcsik maradtak," de jó is, hogy voltak!" No de itt áll a kommunista Nagy Imre szobra, évente 3x : június 16-án, október 23-án, november 4-én a Rendszerváltás óta szokás koszorúzni. Ha majd a királyi palotába költözik a mai miniszterelnök, ne legyen ott egy a Parlamentre néző, mártír miniszterelnök szobra, aki mindenkit emlékeztetne 1918-ra, 45-re, 56-ra és 89-re! Ez a szobor a mai rezsim kontrasztja! Vele együtt munkatársainak, a Rákosival, Kádárral konfrontáló Losonczy Gézának, Szilágyi Józsefnek, Donáth Ferencnek az emlékművei is. Az illiberalizmus ide másfajta eszmét kíván; a revízió, a kormányzó nimbuszának, a kiváltságok tiszteletének eszméjét igényli! Nemzeti összetartozásnak hívatják; és olyan mély árkot szakítanak a XXI. sz-i magyar generációk lelkébe, mint magába a Kossuth térbe. A revízió nevei Hómanok, Francia Kiss Mihályok, Héjjasok nevét kell a Vértanúk terén hirdetni! Kik hiányolják, hogy a Margit kőrúti fogház hűlt helyéről az ott meggyilkolt sok ezer áldozat emlékműve is eltűnt? Kik hiányolják, hogy nem lesz a fehér terror áldozatainak emlékköve, hogy nincs már Ságvári emlékmű, iskola, utca, tér? Ha vannak is kevesen lézengenek, se politikai képviseletük nincs, se sajtójuk. 1989-ben Orbán Viktor megjelent a magyar politika horizontján: Akkor ő Nagy Imre koporsóján lépett be az országos politikába. Ma a királyi várba kíván belépni, ehhez új koporsóra kapaszkodik: a vörös terror áldozatainak emlékművén lévő koporsóra. Ez a mostani kapaszkodás megtagadja a korábbit. Amit mímel, a területi revíziónak, a kormányzó nimbuszának, a kiváltságok tiszteletének eszméje eredetileg is kalandor
|
https://librarius.hu/2017/08/30/elhunyt-makk-karoly/ |
|
2017.08.31. 13:07 |
2017. augusztus 30-án, életének 92. életévében elhunyt Makk Károly, a magyar és az egyetemes filmművészet korszakos és felejthetetlen egyénisége.
A "szerelem" című film mindenki által tudottan az 56-os megtorlás áldozatainak állított emléket. A börtönben sínylődöknek éppen úgy, mint a családtagjaiknak. Azt érzékelteti, amit átéltek, nem taxatíve, hanem szubjektíven. Az állami elvárás, hogy a börtönből szabadulók, mint megvetett emberek kerüljenek kiközösítésre. Erre szolgált a kitelepítésük, a REF, rendőrségi felügyelet, a kényszeermunkahely, tovább tanulásuk ellehetetlenítése. Miközben ilyen súlyosan ránehezedett az elnyomó aparátus magánéletükre, velük élők életére, aközben szolidaritást és szeretetet is kaptak sokaktól.
"A Szerelem (1971) megkapta a zsűri nagydíját, a katolikus sajtó díját, Darvas Lili és Törőcsik Mari alakítását külön kiemelte (mention spéciale) a zsűri. Az Egymásra nézve (1982) elvitte a FIPRESCI (Nemzetközi Filmkritikusok Szövetsége) díját, főszereplője, Jadwiga Jankowska-Cieslak megkapta érte a legjobb női alakítás díját. Filmjei megjárták a londoni, New York-i, San Sebastian-i, madridi stb. fesztivált is, és jó néhány díjat nyertek. Szerelem című művét 2001-ben beválasztották a világon valaha készült száz legjobb film közé. David Robinson, a Times filmkritikusa Makk Károly 80. születésnapjára készült cikkében írja: „Munkáit a pontosság, a mesteri technikai tudás, az atmoszférateremtés jellemzi, a történetet finom ösztönnel építi fel”.
|
http://nepszava.hu/cikk/1135971-konok-peter-libik-dijas |
|
2017.07.30. 22:01 |
Konok Péter Libik-díjas
Népszava|2017. júl 28. 05:48
Ságvári Endre antifasiszta mártír halálának 73. évfordulóján, tegnap délután az egykori fegyveres harc helyszínén megemlékezéssel egybekötve Konok Péter történész-írót Libik György díjjal tüntette ki a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete. A Társaság 2012-ben, Dr. Donáth Ferenc elnök ötlete nyomán alapította a díjat, a Raoul Wallenberg munkatársaként, Ságvári Endre harcostársaként bátorságáról elhíresült sportoló emlékére. A díjban azok részesülnek, akik a szabadságért, és a demokratikus újrakezdésért kockázatot vállalnak, szembeszállnak az erőszak, a rasszizmus, a diktatúra képviselőivel. A korábbi díjazottak: Andrassew Iván író, Csillag Ádám dokumentumfilmes, Szele Tamás író, Tamás Gáspár Miklós filozófus és Láng Judit író.
|
http://www.demokrata.info/hazai-hirek/1429-konok-peter-iro-tortenesz-libik-gyorgy-dij-2017 |
|
2017.07.30. 21:56 |
|
http://civiltavasz.hu/demokracia/konok-peter-iro-kapta-a-libik-gyorgy-dijat-2017-ben/ |
|
2017.07.30. 21:44 |
Konok Péter író kapta a Libik György díjat 2017-ben
KONOK PÉTER történész-írót Libik György díjjal tüntette ki a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete tegnap délután az antifasiszta mártír Ságvári Endre halálának 73. évfordulóján, az egykori fegyveres harc helyszínén. A Társaság 2012-ben, dr. Donáth Ferenc elnök ötlete nyomán alapította a Díjat, Raoul Wallenberg munkatársaként, Ságvári Endre harcostársaként, a bátorságáról híres sportoló emlékére. A díjátadáson részt vett az 1956-ban Párizsba emigrált és húsz éve hazatelepült Libik André filmproducer – Libik György öccse is. Verset mondott: Zsolnai Júlia. A korábbi díjazottak sorrendben: Andrassew Iván író, Csillag Ádám dokumentumfilmes, Szele Tamás író, Tamás Gáspár Miklós filozófus és Láng Judit író.
SZELE TAMÁS LAUDÁCIÓJA:
Dicsérni jöttem Pétert, kérem, és csak dicsérni: számosak az ő érdemei, amelyeket rendszerint szerényen eltagad, de szerencsére itt vagyok és nem hagyom. Ehhez az alkalomhoz különben sem illik a szerénység, hiszen azért gyűltünk itt össze, hogy tanúi legyünk, amint Konok Péter átveszi a Libik György-díjat. Méghozzá nagyon megérdemelten, hozzá kell tennem.
Ugyanis ebben a díjban azok részesülnek, meghatározás szerint, akik a szabadságért, és a demokratikus újrakezdésért kockázatot vállalnak és szembeszállnak az erőszak, a rasszizmus, a diktatúra képviselőivel. Megkapta Andrassew Iván, Csillag Ádám, Tamás Gáspár Miklós, Láng Judit – és egyszer, valószínűleg tévedésből, de én is megkaptam, de ez remélem, nem zavarja Pétert az átvételében.
Mióta kiadják a díjat, nagyot fordult körülöttünk a világ. Ami Andrassew Iván idejében még kirívóan abnormális volt, és világosan mutatta: diktatúrához közeledünk, az mára ugyan normális nem lett, de mintha megszoktuk, volna, páncél nőtt a lelkünkre, fel sem kapjuk a fejünket, ha jogsértésről, visszaélésről, embertelenségről hallunk. Rutin, kérem, rutin. Péter viszont azért van, azért dolgozik, azért ír, hogy mégis lássuk, mégis észrevegyük: nem ez az igazi élet. Nem ez a jó, még csak nem is ez az elviselhető. Péter a mi szemünk és fülünk, aki a fásuló agyat riasztja, ha veszély közeleg: és mindennap közeleg, az a helyzet.
|
https://zarojel.hu/sagvari-endre-emleke/ |
|
2017.07.30. 21:35 |
Július 27-én évről-évre megemlékezést és díjátadást rendeznek a budai Remíz étteremben. A helyszín és az időpont alapján könnyű megfejteni, kire és milyen eseményre emlékeznek ilyenkor. Igen Ságvári Endrére.
Ságvári a Remizben
július 27-én ismét összegyűltek a budai Remíz étteremben azok, akik ébren akarják tartani Ságvári Endre emlékét. Minden ellenkező híreszteléssel szemben Ságvári természetesen nem „terrorista” volt, hanem a nácibarát rezsimek ellen 1944 nyarára létrejött nemzetközi szövetség magyar harcosa. A tömeggyilkos Horthy-rendszer elleni antifasiszta ellenállás egyik vezetője 1944. július 27-én a mai Remíz helyén működő cukrászda kertjében vívott tűzharcsorán vesztette életét, amikor rátörtek a nácikat kiszolgáló kínzó-vallató-deportáló gépezet rendőrei és csendőrei.
Az idei évfordulóra ismét a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete (NITBSz) hirdetett megemlékezést. Facebook-felhívásuk szerint a 73 évvel ezelőtt meggyilkolt, fegyveres ellenálló Ságvári Endréről, akinek emléktábláját háromszor is széttörték.
Ebből az alkalomból a NITBSz Libik György díjjal tünteti ki Konok Péter történészt, publicistát.
Konok Péter munkásságára természetesen a Zárójel szerkesztősége is odafigyel: a napokban szemléztük egyik remeklését.
Libik György
A díj névadója, Libik György sajnos nem közismert személyiség. Donáth Ferenc, a NITBSz elnöke a 2012-es alapításkor így foglalta össze, ki volt Libik György és milyen elvek szerint adományozzák a díjat: Libik György:
Raul Wallenberg munkatársa, a bátorságáról nevezetes sportoló emlékére alapította a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete.
A díjban azok részesülnek, akik a szabadságért, és a demokratikus újrakezdésért kockázatot vállalnak, szembe szállnak az erőszak, a rasszizmus, a diktatúra képviselőivel. Rájuk büszkék vagyunk, mert bátrabbak és szabadabbak, mint kortársaik, mert bíznak önnön és mások emberségében.
A díjat elsőként 2012. augusztus 23-án Andrassew Ivánnak adományozta a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete.
Eddigi díjazottak
Donáth Ferenc métató beszédéből:
„Andrassew Iván emléke kötelez: egy tapodtat sem engedni az embertelenségnek! Amikor több más újságíróval együtt Ivánt is megfenyegették a “goj motorosok”, rajta kívül mindenki tárgyalásba bocsátkozott velük, csak Iván nem. Ő állt a galeri elébe lent az utcán. Ő kapta az első Libik György díjat. Magasra került a léc.
Csillag Ádám, TGM, Szele Tamás, Láng Judit méltó követője volt Ivánnak.
Ádámot “se vasbilincs, se kőböl vert falak” nem akadályozhatják meg, hogy dokumentálja a civilek megmozdulásait. Se fájdalom, se fáradtság nem tántorítja el céljától, hogy humanizálja a kortársakat, és árnyalja az emlékezetet.
TGM változtathatta filozófiai nézeteit, de az emberi jogokért, sorsokért, és esélyekért éppen úgy elkötelezett most, mint korábban bármikor. A független és távlatos gondolkodás művésze maradt.
Szele Tamás sem válhat “törökké”, nincs az a hatóság; sem román, sem orbanisztáni, amely maga alá gyűrhetné. Ő olyan , mint a Török Bálint idézet: ” ha mindenki törökké lesz én akkor se”.
Láng Judit ,- e kitűnő sorban egyedüli nő,- az esélyegyenlőség elkötelezettje, aki tehetségét, íráskészségét az esélytelenek ügyének szolgálatába állítja. Konok Péter már réges-régen megérdemli őszinte elismerésünket. Tudásával is. Tehetségével is. De legfőképpen valójával, minden megnyilvánulásával.
A július 27-i átadó ünnepségen az idei díjazott, Konok Péter méltatását Szele Tamás újságíró vállalta:
Dicsérni jöttem Pétert, kérem, és csak dicsérni: számosak az ő érdemei, amelyeket rendszerint szerényen eltagad, de szerencsére itt vagyok és nem hagyom. Ehhez az alkalomhoz különben sem illik a szerénység, hiszen azért gyűltünk itt össze, hogy tanúi legyünk, amint Konok Péter átveszi a Libik György-díjat. Méghozzá nag |
http://www.atv.hu/videok/video-20170616-nagy-imrere-emlekeztek |
|
2017.06.16. 22:33 |
Nagy Imrére emlékeztek
A szocialisták egyértelműen Nagy Imre örökösének tekintik magukat – ezt mondta a párt elnöke Molnár Gyula. Mécs Imre szerint szélhámos módon visszaélnek ötvenhattal, míg a Liberálisok elnöke Orbán egykori üzenetét kérte számon, amikor a szovjet csapatok kivonásáról beszélt.
atv.hu
|
http://prherald.hu/?p=56159 |
|
2017.02.14. 00:14 |
civil becsületrend
|
http://www.atv.hu/videok/video-20170212-kora-esti-hirado-2017-02-12 |
|
2017.02.14. 00:00 |
Civil becsületrend-2017.
|
|