A Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete s a Magyar jsgrk Orszgos Szvetsge ma dleltt tartotta A diktatrtl a demokrciig – Humberto Delgado cm megemlkezst a Rday utcai Filmeshzban, Delgado tbornok meggyilkolsnak 50. vforduljn.
1965. februr 13-n Franco Spanyolorszgban, a portugl hatr kzelben, Badajoz mellett egy erdben a PIDE, a portugl politikai rendrsg gynkei meggyilkoltk Humberto Delgado tbornokot s titkrnjt. Delgadot rvid tzharc utn agyonvertk, titkrnjt, Arajaryr Moreira de Campost sajt nylonharisnyjval fojtottk meg – lttuk Andr Libik: Humberto Delgado – Egy tbornok halla cm, magyar felirattal elltott, nmet dokumentumfilmjben.
Delgado, a portugl trtnelem legfiatalabb tbornoka, eredenden a dikttor Salazar hve, ellenjelltknt vett rszt 1958-ban az els s egyetlen szabad vlasztson. A vlaszts eredmnyt meghamistottk: a dikttor 67%-ot, Delgado 23%-ot kapott – a valsgban fordtott volt az arny. A „flelem nlkli” tbornokot Salazar megfosztotta rangjtl s emigrciba knyszertette. 1965 februrjban a spanyolorszgi Badajozba csaltk, hogy tallkozzon a portugl ellenzk lltlagos kpviselivel; ott trtnt a gyilkossg.
Egy vvel ksbb elhatroztam, hogy a Politikai gyilkossg cm sorozatomban feldertem ezt az gyet. Engedly nlkl, egy NATO-manver rgyn operatrmmel Lisszabonba utaztam. Titokban, lefggnyztt autbl lefilmeztk a PIDE szkhelyt s gynkeit, a politikai eltltek brtnt, s beszlgettnk a tbornok gyvdjvel, egy bizonyos Mrio Soaressel is egy lefggnyztt hotelszobban – derlt ki Andr Libik megemlkezsbl.
Amikor ezutn Badajoz mellett filmeztk a helysznt, letartztatott bennnket Franco titkosrendrsge, s bilincsben szlltottak Madridba, majd kiutastottak Spanyolorszgbl. Nyolc vvel ksbb baloldali katonatisztek megbuktattk a diktatrt Portugliban. Mrio Soares lett a klgyminiszter, majd miniszterelnk s tz vig Portuglia elnke. Ma is l, 90 ves, s kztiszteletnek rvend. Sikerlt annak idejn – jval a hivatalos vizsglat lefolytatsa eltt – bizonytkokat szereznem a gyilkossg elkveti ellen – fejezdtt be a visszaemlkezs. A film utn Dr. Filipa Menezes Cordeiro, a portugl nagykvetsg gyvivje mltatta Delgado tbornok tevkenysgt, majd megnzhettk Mrio Soares volt portugl elnk videzenett.
Hetven esztendeje, 1945. februr 13-n rtek vget a harcok Budapesten; a romba dlt vros, nem sokkal ksbb az orszg is a Vrs Hadsereg kezre kerlt. Milyen rvid s hossz tv kvetkezmnyeket okozott a vltozs? A tmrl Bank Barbara trtnsszel, a Nemzeti Emlkezet Bizottsgnak tagjval, Donth Ferenc forvossal, a Nagy Imre Trsasg budapesti elnkvel s Szakly Sndor trtnsszel, a Kroli Gspr Reformtus Egyetem tanszkvezet egyetemi tanrval, a Veritas Trtnetkutat Intzet figazgatjval Peth Tibor beszlgetett.
Magyar Nemzet: Minek tekinthetjk a szovjet Vrs Hadsereg 1944–45-s magyarorszgi bevonulst. Felszabadulsnak vagy megszllsnak? Esetleg mindkettnek?
Szakly Sndor: Krds, hogy aki ezt az idszakot meglte, miknt rezte, tapasztalta meg a trtnelmi esemnyt, milyen benyomsai voltak. A felszabaduls sz bels trtnst fejez ki. gy vlem, ebben az esetben nem beszlhetnk bels esemnyrl, rmrl. Annyi trtnt, hogy a Magyarorszggal s Nmetorszggal harcol hatalom, a Szovjetuni elfoglalta egy ellensges orszg terlett. Krdses az is, hogy a „felszabadtottak” ignyeltk-e a szovjet beavatkozst. Nyilvnval, hogy a tbbsg nem ignyelte, hanem azt szerette volna, ha minl elbb vget r a hbor. Lehetsges, hogy valakinek szemly szerint felszabadulst hozott a szovjet Vrs Hadsereg elrenyomulsa, esetleg megmeneklt az ldztetstl, a kzvetlen letveszlytl.
A kifejezssel azonban vatosan kell bnni. A balti llamok npeinek nagy rsze pldul felszabadulsknt lte meg, hogy a nmet hader 1941 nyarn elzte a megszll szovjet hatalmat. Amikor a nmet s magyar csapatok 1944–45-ben rvid idre visszafoglaltk Nyregyhzt, majd Szkesfehrvrt, a helyi lakosok a visszaemlkezsek szerint megint csak felszabadtknt kszntttk ket. Nyilvn nem fggetlenl mindattl, amit a korbbi szovjet megszlls alatt tlhettek. Ha a kifejezshez ragaszkodunk, akkor – tetszik, nem tetszik – mindegyik ltalam felsorolt esetben rvnyesnek kell tekintennk. Magyarorszgot egybknt – a szovjetek is ezt a terminust hasznltk sokig hivatalosan – a Vrs Hadsereg elfoglalta, megszllta az 1943 novemberben a nyugati szvetsgesekkel kttt teherni megllapods alapjn. A gyztes jogn pedig 1945 janurjban a nyugatiakkal egytt fegyversznetet ktttek velnk. Felszabadulsrl akkor beszlhetnnk, ha Magyarorszg nmaga lett volna kpes vltoztatni helyzetn. Ezt nem tudta megtenni, kls hatalom zte ki a nmeteket, s rendezkedett be nlunk megszllknt.
Bank Barbara: A felszabaduls kifejezst a propaganda szlte, hasznlatt gyakorlatilag rerltettk mindenkire, fggetlenl az egyni tapasztalattl. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a legtbb helyen a frontvlts nem jelentette egyttal a hbor, a hbors krlmnyek megszntt. A megszllk viselkedse hossz idre bizonytalansgot, flelmet hozott a polgri lakossgnak: nket becstelentettek meg, raboltak, civileket, hadifoglyokat vgeztek ki. Maga Rkosi rta le Dimitrovnak, hogy mennyi panasz rkezett a szovjet katonkkal szemben. Szkesfehrvron, ahol sokig llt a front, tbb nemibeteg-gondoz lteslt utbb, mint brhol mshol az orszgban. Ilyen krlmnyek kztt nyilvn kevesen rezhettk magukat felszabadtottnak. Vannak a szovjet katonkkal kapcsolatos pozitv tapasztalatok is, de nem azok voltak a jellemzk. A vrosokba szovjet katonai parancsnokokat neveztek ki, akiknek erteljes befolysuk volt a vrmegye, a vros vezetinek a kinevezsre, a kzigazgats szervezsre, irnytsra, majd ellenrzsre. Ebbe a krbe termszetesen beletartozott a rendrsg is.
Donth Ferenc: Ha az 1945-s fordulatot rtkelni szeretnnk, akkor az elzmnyeket sem lehet figyelmen kvl hagyni. Hadd hozzak pldaknt ngy huszadik szzadi autoriter vezett: az olasz Mussolinit, a magyar Horthyt, a spanyol Franct s a portugl Salazart. Mussolininak s Horthynak a hbor vgn befejezdik a politikai plyafutsa, az utbbi kett viszont hatalmon marad a hetvenes vekig. Mirt? Legfkppen a msodik vilghborhoz s a holokauszthoz val viszonyukban rejl fontos klnbsg miatt. Mussolini s Horthy belpett a ncik mellett a hborba, kzremkdtek a npirtsban, igaz, Mussolini kevsb, erre csak a nmet megszlls utn megalakul bbllam, az Olasz Szocilis Kztrsasg idejn knyszertettk. Meg kell vizsglni azt is, hogyan viselkedtek a magyar megszll csapatok a Szovjetuniban. Sem Franco, sem Salazar nem csatlakozott Hitler hborjhoz, nem vett rszt a holokausztban. Nluk nincs gettsts, deportls. Mussolinit s Horthyt bns tetteikrt viszont elsprte a trtnelem. Megjegyzem: ezrt is hazug a Szabadsg tren lltott nmet megszllsi emlkm. Figyelmen kvl hagyja a trtnelmi valsgot, a Horthy-rendszer felelssgt. Nem csupn a szuronyok takartottk el ugyanis a ncikkal szvetsges, hasonlan bns rezsimeket, hanem a szabadulsra vgyk tmegei, ha gy tetszik, a vilg kzvlemnye.
Bank Barbara: Korabeli dokumentumokra hivatkozom. Az 1944. oktberi, teht a szovjet bevonulst, a frontvltst kveten pozciba kerlt Csand vrmegyei alispn jelentsben a „megszll csapatok” kifejezs szerepel. A ksbbi iratokban is ezt a fogalmat hasznljk. Hogy a lakossg hogyan viszonyult a szovjet haderhz, az csak sejthet: visszaemlkezsekbl, szemlyes trtnetekbl. A politikai rendrsg hangulatjelentseibl az derl ki, hogy 1946-ra mr nem l annyira negatv kp az emberekben, mint egy esztendvel korbban. Illetve a propaganda tjn ez jut el a kzvlemnyhez. Persze a hangulatjelentsek igazsga is megkrdjelezhet. (17., 24–25. oldal)
A tr msik feln pedig kisebb ellentntets zajlott, ezt a Nagy Imre Trsasg budapesti szervezete, a Tolerancia csoport, a Demokratikus Ellenzk csoport s az Antifasiszta Hlzat szervezte, s ezen szlalt fel Mcs Imre.
Fot: Mohai Balzs/MTI
A Hazatrs temploma lpcsjn 2013 novemberben avattak Horthy-mellszobrot, az akkor kszlt videnkat nagyon ajnljuk megnzsre, elg ers jelenetek vannak benne.
A Nagy Imre Trsasg budapesti szervezete, a Tolerancia csoport, a Demokratikus Ellenzk csoport s az Antifasiszta Hlzat (AFH) februr 8-n a budapesti Hazatrs temploma eltt demonstrlt. A tntetk Horthy Mikls egykori kormnyz hallnak 58. vforduljn a templomban tartott megemlkez istentiszteletet ellen demonstrltak.
A megemlkezs a templomban
A tntets kint. Mcs Imre egykori szabaddemokrata politikus, majd szocialista orszggylsi kpvisel beszl (MTI-fotk)
Mcs Imre egykori szabaddemokrata politikus, majd szocialista orszggylsi kpvisel rszvtelvel dszes kompnia gylt ssze a Hazatrs temploma eltt: a Nagy Imre Trsasg budapesti szervezete, a Tolerancia csoport, a Demokratikus Ellenzk csoport s az Antifasiszta Hlzat (AFH) Horthy Mikls egykori kormnyz hallnak 58. vforduljn a templomban tartott megemlkez istentisztelett prbltk megzavarni, a kormnyz emlkt meggyalzni
A kormnyz emlkre sszegyltek
A baloldali szervezetek 25 vvel a rendszervlts utn sem kpesek megemszteni, hogy Horthy Mikls kormnyz megtlse mr nem az kizrlagos joguk, s nem kpesek befolysolni a magyar trsadalmat...
Ifjabb Hegeds Lornt lelksz istentiszteletet tartott Horthy Mikls hallnak vfordulja alkalmbl. Az ellene tntetk istenkromlsnak minstettk azt, amit a Szabadsg tri reformtus templomban mvelnek.
Kiteljesedett a Szabadsg tr eddig is pratlan politikai, kulturlis s eszttikai eklektikja. A szovjet katonai obeliszk, az amerikai nagykvetsget vd oszloperd, Reagan szobra, a sasos-arkangyalos megszllsi emlkm s a szemlyes trgyakbl ltrehozott ellenemlkm mellett a htvgn Mangalica Fesztivlt rendeztek a tren. De mg ezt is lehet fokozni. Ifjabb Hegeds Lornt reformtus lelksz Horthy Mikls hallnak 58-ik vfordulja alkalmbl „megemlkez istentiszteletet" hirdetett a Hazatrs Templomba.
Tekns Mikls / Npszabadsg
gy aztn vasrnap dlelttre is jutott egy tntets a Szabadsg trre, ahol htkznaponknt mr tbb mint hromszz napja zajlanak a demonstrcik a nmet megszllsi emlkm ellen. Donth Ferenc, Garai-dler Eszter, Veres Dvid s Zoltai Andrea kezdemnyezshez a Nagy Imre Trsasg Budapesti Szervezete, a Tolerancia Csoport, a Demokratikus Polgri Ellenzk nev szervezds s az Antifasiszta Hlzat csatlakozott.
A szervezk felhvsa szerint a Horthy Mikls kormnyzra emlkez reformtus istentisztelet belesimul a szlsjobboldali gynevezett becslet napjba, a „mutns-fasisztoid szabadcsapatok" rendezvnyeibe. A demokrcia – rtk – nem trheti, hogy a magyar szlsjobb Horthy antiszemita intzkedseiben s a magyar csapatok rtelmetlen vrldozatban lubickoljon.
Tekns Mikls / Npszabadsg
Sttt a nap, de – mit mondjunk – nem volt idelis tntetsi id. Szllingzott a h, viharos erej szl fjt.
Mintegy hetven-nyolcvan demonstrl gylt ssze a rendrsgi ktlkordonnal jelzett terleten. A transzparensek egyike hatalmas, kllel sztzzott horogkeresztet brzolt. Feltnt az a szveg is, amit elz nap a budapesti antifasiszta fiatalok tntetsn, egy msik molinn lttunk: „A fasizmus hbort s nyomort jelent".
Tekns Mikls / Npszabadsg
Dek Dniel, az egyik sznok keresztnyknt tiltakozott az ellen, hogy a Szabadsg tri reformtus gylekezet befogadja a Horthy Miklsra val megemlkezst, keresztny (keresztyn) mzzal nti le a ktmrgezst. Mcs Imrhez hasonlan is istenkromlsnak minstette azt, ami a Szabadsg tri templomban folyik.
A tntetk nem vrtk meg, amg vget r a reformtus rendezvny, a hidegre tekintettel a tervezettnl korbban befejezettnek nyilvntottk a demonstrcit.
Mg Simicska Lajos hagyatkn marakodik a komplett sajt, „gazdt” cserlt a Szzadvg, Merkel s Hollande bejelentkeztek Lukasenkhoz, Hegeds Lrnt megcskolta Horthy Mikls seggt, Szlovkia pedig kirhgte a buzifalkat.
Ncik, anarchistk s disznk tntettek a htvgn
„Kiteljesedett a Szabadsg tr eddig is pratlan politikai, kulturlis s eszttikai eklektikja. A szovjet katonai obeliszk, az amerikai nagykvetsget vd oszloperd, Reagan szobra, a sasos-arkangyalos megszllsi emlkm s a szemlyes trgyakbl ltrehozott ellenemlkm mellett a htvgn Mangalica Fesztivlt rendeztek a tren. De mg ezt is lehet fokozni. Ifjabb Hegeds Lrnt reformtus lelksz Horthy Mikls hallnak 58. vfordulja alkalmbl »megemlkez istentiszteletet« hirdetett a Hazatrs templomba” – rja a Npszabadsg, kt csodlatos mondatba ltztetve Magyarorszg aktulis elmellapott. Tnyleg, milyen kr, hogy a betlehemet mr lebontottk. s mg csodlkozunk, hogy a fiatalok lelpnek innen.
Ezt hagyta Simicska
Boldogtan unalmas vasrnapunk volt, nem szltak semmirl a hrek, a sajt mg mindig Simicskra verte – nem, nem azt, hanem az rgpet. Megtudtuk, hogy Ausztriba replt, ahol egy strn sznkzik. Miknt megtudhattuk azt is, hogy mit szl a nyugati sajt a magyarorszgi sajnlatos esemnyek legsajnlatosabbikhoz, a miniszterelnknk s sokig els oligarchja vgtelenl primitv, aljas hborskodshoz. A hvg.hu kitekintse utn tnyleg csak az sszefoglalnk cml vlasztott krds marad, s mindent tudunk.
A nagy Szzadvg-business
Az egyik zsebbl a msikba tette magt Orbn agytrsztje, a Szzadvg Gazdasgkutat Zrt. Az utbbi idszakban a korrupcis, illetve a kitiltsi botrnyok fszerepljv ersd intzetet egyik igazgatsgi tagja eladta a msiknak, Heim Pter Szalay-Bobrovniczky Kristfnak. „A 2010-ben alaptott Szzadvg Gazdasgkutat Zrt. elssorban a kormnynak ad tancsot, kszt tanulmnyokat, kzvlemny-kutatsokat. Nett rbevtele a 2010-es 34,2 milli forintrl 2012-re 936,4 milli forintra ugrott, 2013-ban 688,8 milli forint volt” – rja a Napi.hu.Finoman szlva is taktikai lpsnek tnik e pomps tranzakci.
A nagy cscs Lukasenknl
Moszkva utn Minszkben tallkozik a Merkel–Hollande pros, immr Porosenkval kiegszlve, Vlagyimir Putyinnal. A nem tl derlt jslatok dacra j lenne, ha jutnnak valamire egymssal, mert a nmet titkosszolglati jelentsek mr az orosz–ukrn hbor 50 ezer ldozatrl szmolnak be.
Szlovkia legszvesebben bkn hagyn a melegeket
Ilyen krdsek szerepeltek a tegnapi szlovkiai npszavazson:
1. Egyetrt-e azzal, hogy hzassgnak csak egy frfi s egy n kapcsolatt lehessen nevezni?
2. Egyetrt-e azzal, hogy a homoszexulis kapcsolatban l prok ne fogadhassanak rkbe gyereket?
3. Egyetrt-e azzal, hogy a szlk beleszlhassanak gyermekk tanulmnyaiba olyan rzkeny terleteken, mint az eutanzia vagy a szexulis nevels?
Amikor Andrej Kiska llamf kirta a „Szvetsg a Csaldrt” nev s