
Donth Ferencrl szl konferencia a Politikatrtneti Intzetben
Npszabadsg - M. Schmidt Jnos Magyarorszg hivatalossga a centenriumrl nem vett tudomst, kincstri rendezvnyek dgletes unalma teht nem fenyegetett. Ezt a prrs, sr s izgalmas konferencit az Alkotmny utcban azok s azoknak rendeztk, akiket ennek a szz vvel ezeltt kezddtt letnek a problematikjt, paradoxonait a maguknak rzik. Ettl lett ez a tisztelg konferencia ilyen nyitott, krdshalmoz, problmacentrikus. Donth lete a parlamentris, liberlis demokrcia hvei s szkeptikusai s a (Donth hitnek kzppontjban ll) kzvetlen, plebejus demokrcia hvei s szkeptikusai szmra izgalmas. Mirt nincs valsga annak a demokrcinak, amelyben hitt a legkvetkezetesebben, lete minden fordulatn keresztl; illetve: mirt nem abban a demokrciban hitt , a magyar politika blcse, melynek valsga lehet?
Donth egy vidki zsid gyvd jogsznak kitantott gyermeke. Megjelensben, stlusban jovilis, kedlyes vidki r, enyhe dzsentroid vonsokkal. Szemlyisgnek tartalma azonban elvlt a formjtl, mert rtrsaival ellenttben nem tudott kvnt egytt lni a magyar vidk szrny nyomorval, amit szlfldjn, a Jszsgban maga krl ltott.
Igncz Kroly meslt arrl, mirt volt logikus, hogy Donth kommunista lett. A harmincas vek nyugtalan, sr kzlett meghatrozta a rendszer fenntarthatatlansga s vltozatlansga kztti feszltsg. A vltozatlansgnak, egyben az ri elit hatalmi monopliumnak a felttele a np passzivitsa volt. A horthysta hatalom ennek fenntartsra trekedett, ellenzke pedig a tmegek aktivizlsra. A radiklis megjuls, aktivizls hvei szmra a leglis szocildemokrata s liberlis ellenzk tlsgosan defenzvnek s megalkuvnak tnt, s nem is llt rdekldsk kzppontjban az, ami Donthban: a fld demokratizlsa.
Konok Pter mutatta fel annak a rejtlynek a kulcsait, hogy miknt ltezhetett Donth, a kzvetlen demokrcia eltklt hve a kommunista prt kkemnyen centralizlt s fegyelmezett struktrjban. A hazai kommunistk kezt gyakorlati okokbl kevss tudtk ekkor Moszkvbl megktni. Lehetett ktdni ahhoz a fiatal Marxhoz, aki mg nem llt tvol a kzvetlen demokrcit hirdet anarchistktl. A hazai kommunistk megosztottsga is adott bizonyos mozgsteret, kivlt azoknak, akik a mozgalom rdekldsnek perifrijn lv parasztsggal foglalkoztak. Tovbb: stratgit lehetett pteni a Komintern taktikai npfrontos fordulatra, ami megengedte a szvetsget szocdemekkel s harmadik utasokkal. A legfontosabb szvetsget a kommunistk rszrl Donth kttte meg az n. npi rkkal s politikusokkal a Mrciusi Front keretben. Azokkal, akikkel a kpviseletinl „mlyebb” demokrcia ignye sszekttte t.
Ezutn kvetkezett Donth els bebrtnzse, megknzsa, aztn a munkaszolglata, majd az illegalits, az antifasiszta ellenlls, emberments kt ve. Nagyon fontos ember volt ekkor mr a kommunistk kicsi krben. Kzvetlenl Kdr Jnos al tartozott.

Konrd Gyrgy, Kenedi Jnos, Halda Alz, Mszly Mikls s Donth Ferenc a monori tancskozson 1985-ben
Fot - Jvor Istvn 1945 volt a meghatroz v Donth letben. Az a npi ntevkenysg, mely a front tvonulsa utn, a „boldog uratlansg”llapotban a helyi let jraszervezsben, a fldfoglalsban megnyilvnult, Donth szmra bizonytotta, hogy az a kzvetlen, plebejus demokrcia, melyben hitt, lehetsges s mkdkpes. Papp Istvn beszlt errl s a fldoszt Donthrl. Akit az ellete arra predesztinlt, hogy a prt els szm agrrpolitikusa legyen. De ht az nem lehetett ms, mint a Moszkvbl hazatr, Moszkvban ismert Nagy Imre.
Nagy s Donth viszonyt Rainer M. Jnos trgyalta. nem tallta nyomt a kettejk kztti rivalizlsnak 1949 eltt. Nagy Imre volt az agrrpolitika elvi irnytja, Donth pedig a gyakorlati. A fldoszts motorja, a vgrehajts parancsnoka, aki minden rszletkrdssel tisztban volt. 1949-ben viszont, amikor a gyors, erszakos, szovjet tpus kollektivizlssal szemben Nagy Imre a hossz tmenet, a fokozatossg, a szerves fejlds s a magyar viszonyokhoz illeszked formk kialaktsa mellett rvelt, Donth vitte Naggyal szemben a hivatalos prtvonalat, volt ekkor, letnek mlypontjn Rkosi szcsve. Ennek aztn slyos emberi kvetkezmnyei lettek.
E kvetkezmnyek eltt mg volt egy hrom s fl ves kitr a brtnbe. Kdr Jnos vdlott- s rabtrsaknt lt Donth tlnyomrszt magncellban. A vers, a testi s lelki knzs, a hozztartozkkal, az apr gyerekkel val zsarols vltozatairl, melyben Donthnak rsze volt, Varga Lszl szmolt be.
1954 jniusban Nagy Imre nkritikt kvn a brtnbl kilp Donth-tl 1949-es szerepvllalsa miatt. Bizarr helyzet. Donth ekkor mr persze nem rt egyet 1949-es fellpsvel, s az nyilvn nyomja is a lelkt, de nkritikt gyakorolni azeltt, aki szabadlbon gyakorolta a hatalmat a prt vezetsben s a kormny ln mikzben a brtnben lt... Nagy behvja Donth-ot a kormny appartusba, de inkbb a tudomnyos plyt vlasztja, s csak 1956-ban tr vissza a politikba. Kzben azrt fllp Nagy Imre mellett, amikor az ismt kegyvesztett lesz s kizrjk a prtbl.
1956 oktberben Donth-nak Losonczy Gzval egytt dnt szerepe volt abban, hogy Nagy Imre nmi ksssel megrtette, mi trtnik az utcn, s a forradalom mell llt. A forradalom volt 1945 utn a msodik nagy, lmnyszer megersts Donth szmra, hogy a kzvetlen, plebejus demokrcia ltezhet s letkpes lehet, ha erszakkal el nem fojtjk.
Donth egszen kzel llt az akasztfhoz. Azon a halllistn, amelyet Biszku Bla 1957 nyarn Moszkvban egyeztetett, mg a kivgzendk kztt van. A brtnben addig tartja magt a sajt llspontjhoz, amg nem szembesl vele, hogy az lete a tt. Attl kezdve, miknt vdlott-trsainak tbbsge, megprblja megmenteni az lett gy, hogy msnak ne rtson. Nagy Imre mr nem az lett vdi, eslye sincs r, kizrlag arra trekszik, hogy a jv tlszke eltt bizonytsa az igazt, pontosan rgztse a tnyeket, s ekzben vdlott-trsai letment vdekez stratgijra sincs tekintettel. Ez drmai tkzsekhez vezet a per sorn. Nagy Imre pldul ragaszkodik annak rgztshez, hogy Donth Ferenc fogalmazta az november 4-i rdibeszdnek azt a lnyegi mondatt, miszerint „Ma hajnalban a szovjet csapatok tmadst indtottak fvrosunk ellen azzal a nyilvnval szndkkal, hogy megdntsk a trvnyes magyar demokratikus kormnyt”. Ez vals tny, de olyan tny, ami az adott helyzetben slyosan veszlyeztette vdlott-trsa lett.
Donth azutn Nagy Imre emlkezetnek legfbb rizi kz tartozott 1960 s 1986 kztt, abban a negyedszzadban, ami a harmadik brtnbl val szabadulstl a hallig eltelt.
Ekkor mr semmi nem trtette le t a tudomnyos plyrl. lete legfbb gynek, a fldgynek a kutatja lett. Donth agrrtrtnszi munkssgt Varga Zsuzsanna mltatta. Az 1945-s fldreformrl rott, hatalmas levltri kutatmunkval kszlt kandidtusi disszertci mig rvnyes alapm. t ves ksssel jelent meg az j gazdasgi mechanizmus hajnaln, 1969-ben – a fele. A msik fele mr csak Donth s a Kdr-rendszer halla utn. Ebben a msik flben van az trtnelmi krdja. Az tudniillik, hogy a vgzetes trtnelmi tveszts akkor trtnt, amikor az 1945-s npi ntevkenysget nem csupn a kommunistk, de az egsz koalci hallra tlte, elsorvasztotta, s a fldosztst is fllrl, kzigazgatsi ton hajtottk vgre. Ebben persze nkritika is van. Donth itt fejtette ki, hogy hiba neveznek egy rendszert demokrcinak, nem lehet az, ha nem a np tevkeny rszvtelvel mkdik.
Ksbbi munkiban Donth megalapozta a nyolcvanas vek kzgazdasgi reformmozgalmnak mezgazdasgi gt. Kimutatta, hogy a fldnek is az llam a legrosszabb tulajdonosa, s a magngazda a legjobb. Kimutatta, hogy a mezgazdasg iparostsval egytt jr hatalmas mennyisgi nvekeds, amelyre Kdrk annyira bszkk voltak, a hatkonysg jelents romlsval jrt egytt, ami nem szksgszer, mert Nyugaton nem gy van. Ott a modernizls s a rentabilits egytt jr, nlunk pedig nem.
A hetvenes vekben Donth Ferenc a demokratikus ellenzk kzppontjba kerlt. Errl kls elemzknt Csizmadia Ervin beszlt, a konferencit lezr beszlgetsen pedig a demokratikus ellenzk kiemelked szemlyisgei: Kenedi Jnos, Kis Jnos, Ludassy Mria s Radnti Sndor emlkeztek r.
Donth ellenzki plyafutsa 1977-ben kezddtt, a Charta '77 vezetinek bebrtnzse elleni tiltakozs alrsval. Ludassy Mria meslte el, hogy 1973-ban is kezddhetett volna, amikor a „filozfus per” sorn kirgottak mellett szervezett alrsgyjtst, de mivel akkor Donthon kvl senki mssal nem tudta alratni a tiltakoz nyilatkozatot, azt nem is adtk ki.
A Bib-emlkknyv volt az ellenzk alapt akcija. Ennek szerkesztbizottsgban Donth lett az elnk. Ez vezet szerepet jelzett az ellenzk egszben. Donth-ot pldtlanul szles krben tiszteltk, s a kapcsolatrendszere egszen egyedlll volt. Nem csak az '56-osok, a demokratikus ellenzk, a npiek, a reformkzgazdszok tartoztak bele. Nem szakadtak meg a kapcsolatai a magasrang prtvezetkkel sem. volt a korszak igazi Hdembere. volt az egyetlen, aki kpes lehetett r, hogy az ellenzk s flellenzk klnbz csoportjait, a npi rktl a Beszl krig sszefogja s sszehozza. Legalbb egy pillanatra. Ez a pillanat volt az 1985-s Monori Tallkoz.
Donth gy lt, mint a ptrirka csaldja krben. Ezt a hasonlatot Kis Jnos idzte fel, s beszlt arrl is, hogy Donth-ban megvolt az a sztoikus magabiztossg, hogy a lass folys trtnelem az oldaln van, akrhny csatt veszt, a trtnelmi igazsgot meghozza az id. Radnti Sndor korunk slyos vlsgtnett ltta abban, hogy ma olyan sszetart autorits, mint amilyen Donth volt, nem ltezik, nem ltezhet.
Az egykori ellenzkiek krben sz esett arrl is, ami Donthot elvlasztotta tlk: az mlysges szkepszise a parlamentarizmus, a kpviseleti demokrcia irnt. Donth nem azt a liberlis, emberjogi nyelvet beszlte, amit az asztalnl lk. Kenedi megjegyezte: Donth lett volna a taxisblokd, a kzvetlen npi akci leglelkesebb tmogatja, ha megri a rendszervltst. Kis Jnos arra emlkeztetett, hogy a nzeteik kztti feszltsgnek nem volt olyan slyos jelentsge akkor, amikor a klnbz ellenzki elkpzelsek egyiknek sem volt kzvetlen realitsa, amikor pedig valamelyiknek lett, akkor ez a realits sokak elkpzelseit mdostotta rvidebb vagy hosszabb tvon. Ludassy Mria pedig leszgezte: Donth volt az egyetlen szocialista, akinek elhitte, hogy a parlamentris demokrcinl nem kevesebbet, hanem tbbet akar.
|